Çift ekranlı laptop: “Asus Zenbook Pro 14 Duo” aldım

Çift ekranlı laptop: “Asus Zenbook Pro 14 Duo” aldım
Asus Zenbook Pro 14 Duo

Bugün sizlere yeni dizüstü bilgisayarımdan söz edeceğim. Bu bilgisayar bir önceki laptop ile aynı markaya sahip yani “Asus”. Benim ilk dizüstü bilgisayarım “Samsung” markaydı. Samsung markadan biraz memnun kalmadığım için ikinci bilgisayar markası olarak daha önce akıllı telefonunu kullandığım ve uzunca bir süre beni idare ettiği için olumlu bir izlenime sahip olduğum Asus markasını tercih ettim. Bahsettiğim bu telefonu yaklaşık beş sene kullandım arkadaşlar.

asus zenbook pro 14 duo ux8402
asus zenbook pro 14 duo ux8402

Biraz da önceki dizüstü bilgisayarım olan Asus TP500L’den söz edelim. Bu bilgisayar beni 6 yıl idare etti fakat artık bazı programlarda yavaş çalıştığı için ve Windows 11 güncellemesi almadığı için yeni bir bilgisayar almaya karar verdim. Böyle bir çılgınlığı nasıl yaptığıma ben bile şaşırdım ama tüm bütçemi şimdiye kadar ki bütün birikimimi bu bilgisayara verdim. Tam tamına 69,185 Türk lirası. Aynı fiyata bir masaüstü kasası toplasanız daha iyi performans sağlayan bir bilgisayar alabilirsiniz arkadaşlar. Özellikle “sinerji” ve “teknobiyotik” bilgisayar konusunda markalaşmış isimler. Ben hiç alım yapmama rağmen sitelerini incelediğiniz zaman hoşunuza gidecek bir şeyler bulacağınıza eminim. Fakat ben bir dizüstü istediğim için bu modeli tercih ettim.

ÜRÜN: Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402, 12th Gen Intel)

FİYAT: 69,185 TL (sonra baktığımda 69,373 olmuştu.)

Bağlantılar:

Asus ürün sayfası:

https://www.asus.com/tr/Laptops/For-Creators/Zenbook/Zenbook-Pro-14-Duo-OLED-UX8402-12th-Gen-Intel/

Satın aldığım yer:

https://www.vatanbilgisayar.com/asus-zenbook-pro-14-duo-12-nesil-core-i9-12900h-32gb-1tb-14-5inc-rtx3050ti-w11.html

Önemli Uyarılar

  • Özellikler bölümünde 2TB gözüküyor fakat bilgisayar 1TB
  • Özellikler bölümünde Asus’un kendi sitesinde Windows 11 Pro işletim sistemi olarak gözüküyor. Fakat dikkat ederseniz bilgisayar, Vatanbilgisayarın kendi sitesinde Windows 11 Home 64 olduğu belirtiliyor ve belirtildiği şekilde geliyor.
  • Son olarak klavye Q ve Türkçe karakterler (Ö,Ç,Ş,Ğ) barındırıyor. Bunu özellikle yazdım çünkü vatan bilgisayarı aradığımda bana Türkçe karakterlerin olmadığını söylediler. Asus’u aradığım zaman ise onlar olduğunu söylediler. Asus müşteri temsilcisi haklı çıktı.

Kötü Süpriz

OLED Ekranda ölü piksel

Kutunun içerisinden başka bir kutu çıkıyor ve bilgisayarın boyutu gittikçe küçülüyor. Önceki bilgisayar ile yeni olan arasındaki farkı kolaylıkla yukarıdaki resimlerde görebilirsiniz. Ayrıca elimin büyüklüğü ile bilgisayarı karşılaştırabilmeniz açısından da bir görsel ekledim. İlk başlarda iki ekran bana saçma gelmiş olsa da şu an severek kullanıyorum. Bilgisayarın büyüklüğü ise bir süre sonra sorun olmaktan çıkıyor. Alışkanlık olduğu için bir süre sıkıntı çekebilirsiniz fakat işlevsellik bakımından bir sorun yok.

Ekranda bir tane ölü piksel vardı. Bunun için bilgisayarı iade etmek istemiyorum. Ayrıca buna katlanmakta istemiyorum. Kısacası ne yapmam gerektiği konusunda kararsızım. Seçenekler garanti kapsamında servise götürmekte var lakin bilgisayarın sökülmesi fikride şuan için hiç hoşuma gitmiyor.

Bilgisayarın sesi oldukça iyi önceki Asus bilgisayara oranla haykırıyor, bağırıyor bu yahu. Ses kayıt edecek olursanız fan sesi de çıkıyor. Bunun için bir mikrofon şart. Bilgisayarın hızı oldukça iyi daha önce tek bir ağır program bile eski bilgisayarı kasarken bu bir kaç programı bir arada çalıştırabiliyor.

Fiyatı çok yüksek olabilir. Daha sonra fark edeceğiniz üzere bunun yaklaşık 10000 TL’si vergi arkadaşlar. Dolar yükseldikçe bilgisayar fiyatı artıyor. Buna paralel olarak alınan vergi de yükseliyor.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay