Cloudflare ülke engelleme (Firewall Rules kullanımı ve Ayarlar)

Cloudflare ülke engelleme (Firewall Rules kullanımı ve Ayarlar)
Laptop

Son zamanlarda bloğuma olağanüstü denecek düzeyde trafik alıyorum. Bu trafik Türkiye’den veya Türkçe konuşulan ülkelerden gelmiyor. Doğu Asya ülkelerinden geliyor. Üstelik sayfa görüntülenmeleri JetPack site istatistiklerinde sayılmazken Google Analytics tarafından sayılıyor ve Adsense’de gerçek kullanıcı olarak görüyor gibi.

Ben de endişe yaratan şey diğerleri değil, Adsense ilerde başımı ağrıtır diye bu soruna bir çözüm getireceğim. Bu çözüm de hemen hemen hiç gerçek kullanıcı gelmeyen bu ülkeleri Cloudflare ile engellemek olacak. Eğer siz de web sitenizde Cloudflare kullanıyorsanız onun bu özelliğinden faydalanarak gerçek olmayan ve zararlı trafiği engelleme şansına sahipsiniz.

Cloudflare ülke engelleme

Cloudflare üzerinde ekli web siteler onun Firewall özelliğinden faydalanabilirler ve Firewall Rules sayesinde web siteyi Türkiye haricindeki bütün ülkelere kapatabilir ya da sadece belli ülkeleri ve ip adreslerini engelleyebilirler.

Nasıl Yapılır?

  1. https://dash.cloudflare.com adresinden cloudflare hesabınıza giriş yapın, işlem yapacağınız domain üzerine tıklayın;
  2. Üst menüden Firewall seçin;
  3. Açılan alt menüden Firewall Rules seçin;
  4. Karşınıza birinci resimdeki gibi bir sayfa açılacak.
  5. Create a Firewall rule butonuna tıklayarak kural oluşturuyoruz;
Cloudflare ülke engelleme (Birinci resim)

Kural oluştururken aşağıdaki operatörler kullanılabilir:

  • equals = eşit ise
  • does not equal = eşit değil ise
  • is in = içindeyse
  • is not in = içinde değilse

Create a Firewall rule butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Biz ayarlarımızı yaptık. Bu sayfa ülke engelleme için ayarları gösteriyor. Biz Çin’i (China) engelledik.

Not: Kural oluştururken kurala isim vermeyi unutmayın aksi halde işlemi tamamlayamazsınız.

Cloudflare ülke engelleme (İkinci resim)

Türkiye harici tüm ülkeleri engelleme

Siz de bazı kullanıcılar gibi sitenize sadece Türkiye’deki trafiği kabul etmek istiyorsanız yalnızca Türkiye’den erişilmesini istiyorsanız ayarlarınızı aşağıdaki şekilde yapın.

Dikkat: Bu ayarlar siteye tüm yurt dışı erişimini engelleyecektir.

Cloudflare ülke engelleme – Türkiye harici hepsi (Üçüncü resim)

Cloudflare üzerinden ülke engelleme kuralı oluşturduğunuzda Known Bots yani Google ve Yandex gibi botları izinli hale getirmeniz gerekir aksi halde arama motorları sitenizi indexleyemez, bunun için aşağıdaki gibi bir kural daha oluşturmalısınız;

Cloudflare ülke engelleme – Bilinen botlara izin (Dördüncü resim)

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay