İnternet aleminin gezginleri merhaba… Eğer girişimci bir ruhunuz varsa ve internet üzerinden bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız, sizin de yolunuz CodeCanyon’a düşmüştür. Eğer bu siteden aldığınız ürün istediğiniz gibi çıkmadıysa, geliştirici yeterli destek sunmuyor veya hiç cevap vermiyorsa o zaman iade ederek paranızı geri alabilirsiniz.

Ben iade talebi oluştururken aşağıdaki yöntemi kullandım:

  1. En alttaki linke tıklayarak iade talebi yapacağımız sayfaya gidelim.
  2. İade etmek istediğiniz ürünü seçin
  3. Sonra neden iade etmek istediğinizi seçiniz
  4. Kısaca bir açıklama ile İngilizce olarak iade nedenini yazınız

Tüm bu işlemleri yaparken CodeCanyon hesabınıza giriş yapmış olmanız gerektiğini unutmayın. Ben işlemleri buraya kadar yaptım ve iade nedeni olarak üründe hata olduğunu seçtim. Açıklama kısmını da doldurdum. Devam eden süreçte beni geliştirici ile baş başa bıraktılar ve 5 gün içerisinde geliştirici ile anlaşamazsam veya bana hiç yanıt vermezse bu süre sonunda yine aynı sayfadan ayrı bir bölüm çıkıyor. Bu bölümden CodeCanyon yetkilileri olayı devralıyor. Bu bölüme geliştirici ile yaptığın görüşmelerin ekran görüntüsünü ekliyorsun. Satın aldığın uygulamanın neresinde hata olduğunu, seni neyin çileden çıkardığını açıklıyorsun. Yine 5 günlük bir süreç başlıyor. Ben henüz bu süreçteyim…

Daha önce iade alan kişiler, iadenin kredi olarak CodeCanyon hesabına yüklendiğini ve bu kredinin bir yıl içerinde yine CodeCanyon üzerinden bir ürün satın alarak kullanılması gerektiğini söylüyorlar.

Link: CodeCanyon iade

Güncelleme:

CodeCanyon iade işleminde iadenin hesabınıza kredi olarak yüklendiği şeklindeki söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Belki eski bilgi de olabilir. Çünkü benim iade işlemim az önce tamam oldu ve ödediğim miktar kredi kartıma geldi.