Kategoriler
Bilgisayar ve İnternet

cPanel’de Ghost blog kurulumu ve diğer node.js uygulamalarını çalıştırma

Bilindiği üzere Ghost blog altyapısı Node.js üzerinde çalışıyor. cPanel’de Ghost blog kurulumu yapabilmek için node.js uygulamasının kurulu olması gerekiyor.

Paylaşımlı hostingler de destekliyor mu ya da sadece sunucularda mı çalışıyor bilmiyorum. Bu işlerle eskisi kadar ilgili değilim. Ben sadece olabildiğini göstermek amaçlı ön bilgi vereceğim. Evet arkadaşlar benim hostingimde aynı anda hem wordpress kurulu hem de Ghost blog.

Öncelikle yapabilmek için hosting sağlayıcımdan destek talep ettiğimde bana verdikleri cevabı paylaşıyorum.


Merhaba,

Node.js için içerideki wordpressten bağımsız olarak bir subdomain oluşturup, bu subdomain’e bir app serve edebilirsiniz.

Ben genel kullanımı buraya yazayım :

Serve edeceğiniz uygulamanın klasörünü application root bölümünden seçiyorsunuz (genelde public_html dışındaki root sayılır, burada bir klasöre yükleyebilirsiniz dosyalarınızı). Bu application’a online’da hangi urlden girileceğini de application urlde subdomain seçerek tanımlıyorsunuz. subdomainin kendi klasörü sadece htaccessten node.js’ye yönlenme içindir, o klasöre dokunmamalısınız.

Application create edildiğinde birçok seçenek göreceksiniz ama, install ve start/stop dışındaki hiçbir linki kullanmayınız. Neticede hosting paketidir, opsiyonlu komutlar hata verdiğinde kapatmak için konsola erişemeyeceğiniz kapatamayacağınız için sunucu bunu otomatik algılayıp durdurana kadar çok uzun süre programınıza erişiminiz kapanabilir, dikkatli olmanızı tavsiye rica ederiz.


cPanel’de node.js ve ghost blog – Setup Node.js App yazan kısımdan uygulama ayarlarını gerçekleştirin
cPanel’de node.js ve ghost blog – Benim Ghost blogumun subdomain adresi ve kurulu olduğu dizin
cPanel’de node.js ve ghost blog – Node.js uygulamamızın ayarlarını yaptığımız bölüm (node.js versiyonu uygun olanla değiştirmeyi unutmayın.)

Ben kurulumu yaptığım sırada Ghost blog, wordpress gibi site üzerinden database ayarlarını gerçekleştirmiyordu. Bunun için dosya içerisine girip bir editör ile databasenizin bilgilerini kendiniz eklemeniz gerekiyor. Aynı şekilde sitenizin domaini de eklenmeli. Yoksa linklerde sorun yaşayabiliyorsunuz.

Kurduğum Ghost blog: https://sozluk.vsback-i.com/

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“cPanel’de Ghost blog kurulumu ve diğer node.js uygulamalarını çalıştırma” için bir yanıt

cPanel üzerinde Ghost blog kurmak hiç mantıklı değilmiş. Çünkü güncelleme işlemi yapmakta sorun yaşıyorsunuz. Son sürüme güncellemek istediğimde hosting de yüklü olan nodejs ile uyumsuz olduğunu gördüm. Yani Nodejs sürümü eskiydi ve benim bu konuda yapacak pek fazla bir şeyim yoktu. Hosting firmalarına yazdığınızda bazen ertesi gün cevap alıyorsunuz. Yazıda bahsettiğim Ghost blogu yine yazıda bahsettiğim DigitalPress sitesine taşıdım. Subdomaini oraya yönlendirdim.

Bir cevap yazın