Facebook benzeri sosyal ağ sitesi nasıl yapılır? (WoWonder)

Facebook benzeri sosyal ağ sitesi nasıl yapılır? (WoWonder)

Eğer izlemediyseniz Sosyal Ağ (The Social Network) adlı 2010 yapımı sinema filmini kesinlikle izlemenizi öneririm. Film Facebook’un ilk yıllarını ve kurucuları arasında yaşanan olayları anlatıyor. Bugün ki gündemimiz “Facebook benzeri sosyal ağ sitesi nasıl açılır veya yapılır?

Sosyal Ağ (Social Network) 2010

Facebook’un inanılmaz yükselişi ve genç bir adamı sıfırdan dünyanın en zenginleri listesine sokması gerçekten ilgi çekici bir hikâye. Mark Zuckerberg, Facebook’un ilk kurulduğu yıllarda onun piyasa değerinin 100 milyar dolar olduğunu söylemişti. İnsanlar bunun fazla abartıldığını, o kadar etmeyeceğini söylüyorlardı. Sonra borsaya açıldı ve gerçekten değeri o seviyelerdeydi. Bazıları yine boş durmadı ve bu sefer balon olduğunu söylemeye başladılar. Bugün ise yani 2020 yılı itibariyle Facebook’un piyasa değeri 630 milyar doları geçmiş bulunuyor.

Güzel Türkiye’de işler nasıl yürüyor dersiniz. Her zaman olduğu gibi biz yine treni kaçırdık. Hazır scriptler ile bir kaç deneme oldu ama bunlar asla başarıya ulaşmadı. Zaten bireysel girişimlerdi veya konusunda uzman olmayan üniversite öğrencilerinin bir hevesle dahil olduğu bir konuydu. Sektöre hakim olan holdingler ise hiç oralı bile olmadılar.

Şimdi size tanıtacağım hazır script ile siz kendi Facebook tarzı sosyal ağınızı kurabilirsiniz. Elbette yine cebinizde bir miktar paranızın olması gerekiyor. Eğer kendiniz yazılımcıysanız ve bu işe ayıracak vaktiniz varsa orası başka. O zaman bile sunucu (hosting) giderleri için pamuk eller cebe mevzusu olacak. Facebook klonu olan scriptimizin adı WoWonder.

 1. WoWonder kendi sitesi: WoWonder – The Ultimate PHP Social Network Platform
 2. WoWonder demo: WoWonder demo
 3. WoWonder satın al: WoWonder satın al
 4. Satış fiyatı: 125$ (Yazının hazırlandığı tarihte)

Wondertag tavsiye edilen WoWonder teması:

 1. Wondertag demo: Wondertag demo
 2. Wondertag satın al: Wondertag – The Ultimate WoWonder Theme
 3. Satış fiyatı: 22$ (Yazının hazırlandığı tarihte)
WoWonder – Wondertag Profil sayfasından bir görüntü(Facebook clone)

WoWonder özelliklerine genel bir bakış

 • Profil sayfaları
 • Grup sayfası oluşturabilme
 • Fotoğraf ve video ekleme
 • Arkadaşlık sistemi veya Takipleşme sistemi
 • Bildiğimiz Facebook işte daha ne anlatayım..

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay