Gautam Adani (biyografi)

Gautam Adani (biyografi)
Gautam Adani - 2022

Gautam Adani hakkında bilgiler içeren bu VsBack-i maddesi bir biyografi taslağıdır.

Tanınma nedeni

Gautam Shantilal Adani, Hintli bir milyarder sanayicidir.

Kimdir?

Hindistan’da liman geliştirme ve operasyonlarında yer alan Ahmedabad merkezli çok uluslu bir holding olan Adani Group‘un başkanı ve kurucusudur. Adani aynı zamanda öncelikle eşi Priti Adani tarafından yönetilen Adani Vakfı’nın da başkanıdır.

24 Haziran 1962 yılında  Ahmedabad, Hindistan’da doğmuştur.

Gautam Adani
Gautam Adani

Babası küçük bir tekstil tüccarı olan Gautam Adani, Sheth Chimanlal Nagindas Vidyalaya'da okudu. İkinci yılında okulu bıraktı.

İş yaşamı ve yatırımları

  • 1978'de Mahendra Brothers isimli elmas firmasında çalışmak için Mumbai'ye taşındı.
  • 1981'de ağabeyi Mahasukhbhai Adani, Ahmedabad'da bir plastik firması satın aldı ve Gautam Adani ile birlikte çalışmaya başladı.
  • 1985 yılında küçük ölçekli endüstriler için birincil polimer ithalatına başladı.
  • 1988 yılında Adani , Adani Grubu'nun holding şirketi olan  Adani Exports'u kurdu. Başlangıçta, şirket tarım ve enerji ürünleriyle uğraşıyordu.
  • 1991'de işlerini metal, tekstil ve tarım ürünleri ticaretine doğru genişletmeye başladı.
  • 1995 yılında Mundra Limanı'nda ilk iskelesini kurdu. (Mundra Limanı, yılda 210 milyon tona yakın yük kapasitesi ile Hindistan'ın en büyük özel sektör limanıdır.)
  • Adani Grubu'nun enerji iş kolu olan Adani Power, 1996 yılında Adani tarafından kuruldu. Adani Power , ülkenin en büyük özel termik enerji üreticisi olan 4620 MW kapasiteli termik santrallere sahiptir.
  • 2009'dan 2012'ye kadar Avustralya'da Abbot Point Limanı'nı ve Queensland'de Carmichael kömür madenini satın aldı.
  • Adani, Eylül 2020'de Hindistan'ın Delhi'den sonra en yoğun ikinci havalimanı olan Mumbai Uluslararası Havalimanı'nın %74 hissesini satın aldı .
  • Kasım 2021'de Bloomberg Hindistan Ekonomik Forumu'nda konuşan Adani, grubun yeni bir yeşil enerji işine 70 milyar ABD doları yatırım yaptığını söyledi.

Şubat 2022'de Mukesh Ambani'yi geçerek Asya'nın en zengin insanı oldu. Ağustos 2022'de Fortune tarafından dünyanın en zengin 3. kişisi seçildi.

Mayıs 2022'de Adani ailesi, Ambuja Cements ve yan kuruluşu ACC'yi denizaşırı özel amaçlı bir kuruluş aracılığıyla Holcim Group'tan 10.5 milyar dolara satın aldı .

Ağustos 2022'de Adani Group'un bir birimi olan AMG Media Networks Limited (AMNL), ulusal haber yayıncısı NDTV'nin %29,18'inin sahibi olan RRPR Holding'i satın almayı planladığını açıkladı ve %26'sını daha satın almak için açık bir teklif yaptı. NDTV yaptığı açıklamada, Adani'nin hissesini şirketin kurucuları, eski gazeteci Radhika Roy ve ekonomist eşi Prannoy Roy'a haber vermeden üçüncü bir şahıs aracılığıyla aldığını ve anlaşmanın "tartışmasız, rızasız veya ihbarsız" yapıldığını söyledi.  Bu teklif, Adani'nin Başbakan Narendra Modi'nin iktidardaki Bharatiya Janata Partisi'ne yakın olduğu düşünüldüğünden, Hindistan'daki editoryal bağımsızlığa ilişkin endişeleri de artırdı.

2022 itibariyle net serveti 126 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Özel Yaşamı

Gautam Adani, diş hekimi Priti Adani ile evlidir. Priti Adani aynı zamanda Adani Vakfı'nın başkanlığını yürütüyor. Çiftin iki çocukları bulunuyor.

Hint milyarder, 1997 yılında fidye için kaçırıldı.

Ayrıca Adani, 2008'de Mumbai'deki Tac Mahal Sarayı Oteli'nde 166 kişinin öldüğü terör saldırısında içeride rehin alınan isimlerden biriydi.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay