Geçmişin Gölgesinde / American History X (Film – 1998)

Geçmişin Gölgesinde / American History X (Film – 1998)

Geçmişin Gölgesinde ya da özgün adı ile American History X, 1998 yılı yapımı, senaryosunu David McKenna’nın yazdığı ve Tony Kaye’nin yönettiği bir dram filmidir.

İlginç bir konusu olan bir film. Ben bunu izleyeli çok zaman oluyor ama beğendiğim için buraya ekleme gereği duydum. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi tavsiye ettiğim filmler arasında. Eğer “Dövüş Kulübü”nü izleyip beğendiyseniz büyük ihtimal bu filmi de beğenirsiniz.

“Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır.” – Geçmişin Gölgesinde / American History X

Takıntılı bir ırkçının, işlediği suç sonrasında yaşadıkları ve hayat görüşünün temelden sarsılmasını anlatıyor.

American History X replikleri

  • Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır.
  • Şimdi dinleyin, zencilerden nefret edeceğiz. Bugün yapacağımız tek iş zencilerden nefret etmek. Tüm gün zencilerden nefret edeceğim. Zenci nedir bilmiyorum ama onlardan yine de nefret ediyorum.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay