Ghost blog, Node.js üzerinde çalışan WordPress benzeri içerik yönetim sistemidir. Zaten kurucuları da eski WordPress çalışanlarıdır.

Ghost, JavaScript ile yazılmış ve MIT Lisansı altında dağıtılan, bireysel blogcular ve çevrimiçi yayınlar için çevrimiçi yayınlama sürecini basitleştirmek için tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir blog platformudur.

Yorumlar

Benim Ghost ile ilk tanıştığım zaman henüz yorum sistemine sahip değildi. Fakat son güncellemeler ile bu özelliğe kavuşmuş bulunmakta. Yorumlar anonim olarak yapılamamakta. Kullanıcılar yorum yapabilmek için giriş yapmaları gerekir.

Blog yöneticisi, yorum yapacak kişileri abonelik sistemine dahil ederek ücret talep edebilir.

Üyelikler

Kullanıcılar üye olmak için bir e-mail adresi belirtmeleri gerekir. Bu adrese gönderilen bir link ile giriş  yapabilirler. Üye olduktan sonra eğer bloğun ayarları bu yönde yapılandırıldı ise yorum yapabilirler.

Sunucu ve Hostingler

Ghost blog ilk yayınlandığı tarihte henüz Node.js paylaşımlı hostinglerde yaygın değildi. Bu sebeple açıkçası kolay bir kurulum sürecine de sahip değildi. Son zamanlarda ise hostinglerde Ghost blog kurulumu yaygınlaştı ve kullanımı daha kolay hale geldi.

Sunucularda kaynak ihtiyacı diğer içerik yönetim sistemlerine göre daha azdır. Ghost diğer platformlara oranla daha hızlı ve pratiktir. Sadece blog yazarlarına yönelik olan Ghost içerik yönetim sistemi her geçen gün daha cazip hale gelmekte.

Ghost blog ücretsiz olarak nasıl kullanılabilir?

Ben Ghost blogu ücretsiz olarak kullanıyorum. Sizin de bu yönde bir talebiniz varsa Digitalpress.com adresinde hesap oluşturabilirsiniz.

Stripe

Abonelikler için kullanılan Stripe ödeme aracı kuruluşu maalesef Türkiye'ye hizmet vermiyor. Stripe kullanmak için yabancı bir ülkede şirket kurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.