Google Play Store gönderilen uygulamayı kaç günde inceler ve onaylar?

Google Play Store gönderilen uygulamayı kaç günde inceler ve onaylar?
Google logo

Bizim için son günlerde yeni bir uğraş var. Bu bir uygulama yayınlama telaşı. Google Play üzerinde yayınlamak istediğim web siteme ait olan uygulama bir kaç gündür beklediğim bir onay sürecinde. Daha kaç gün sürecek tam olarak bilmiyorum ama en az 7 gün diye düşünmeme sebep olan blog yazıları ile karşılaştım.

Ben kendi blog yazımda ise sizinle uygulama yayınlama sürecinde karşılaştıklarım hakkında bilgi paylaşacağım. İlk konu: Play Store’de uygulama yayınlamak isteyenlerin öncesinde bir miktar ücret ödemeleri gerekiyor. Bu 25 dolar. Türk lirası cinsinden bugün 463,08 Türk Lirası ediyor. Çok para yani. Başka bloglarda okuduğum, gördüğüm kadarıyla herkes bu ücretin çok yüksek oluşundan şikayet etmiş.

vsback-i playstore
vsback-i playstore

Başka bir konu ilk kez uygulama yayınlayacak olanlar için sürecin çok karmaşık olması. Benim yaşımda biri için mi (33), yoksa herkes için mi böyledir bilemiyorum. Ben zorlandım. Açıkça itiraf edeyim ki ilk yüklediğim .aab dosyasını onay sürecine gönderdiğimi sandım ama öyle değilmiş. Ertesi gün baktığımda, play consolu biraz daha incelediğim zaman sadece test edilmesi için yayınladığımı fark ettim. Acaba benim gibi başka acemiler var mıdır?

VsBack-i uygulama
VsBack-i uygulama

Canımı sıkan başka meseleler de var. Şikayet var’da okuduğum kadarıyla, bazen, Google geliştiricilerin hesabını pat diye kapatıveriyormuş. Bir geliştirici 1M+ yüklemeye ulaşan ve ciddi gelir kazandıran bir uygulama yayınladıktan sonra Admob hesabının neden gösterilmeksizin kapatıldığından söz ediyor. Burada mutlaka geliştiricinin hatası vardır diye düşünüyorum ama bir muhatap bulamaması beni rahatsız etmedi değil.

Google Play Store’de onay süreci hakkında bir kaç kelam etmemiz gerekirse söylenecek tek şey gereğinden fazla uzun sürdüğüdür. Ben 3 gündür bekliyorum. Hatalı işlemi de sayacak olursak 4 gün oluyor. Google gibi uluslararası kurumsallaşmış bir şirkete yakıştıramadım doğrusu. Daha önce uygulama yüklemiş ama uygulaması kaldırılmış olan bir tanıdığım onay sürecinin ortalama 15 gün olduğunu söyledi. Gerçi ilk gözden geçirme uzun sürse de daha sonra yayınlanan güncelleştirmeler daha makul sürelerde yayına alınıyorlarmış.

Reklam kimliği ve reklam yayınlamakta ayrı bir dert Admob hesabı açtınız diyelim. Ama henüz mağazada yayınlanmayan bir uygulamaya sahipsiniz bu durumda ne yapacaksınız. Elbette mağaza da yayınlamayı bekleyeceksiniz. Bu işlerde yenisin hadi bir hata yaptın hoppala hadi bir de onun güncelleştirmesiydi yok onay süreciydi uğraş dur. Bu hayatta hiç bir işin kolay olmadığını hepsinin kendisine ait zor bir tarafının olduğunun öğrenecek kadar uzun yaşadım. Fakat çoğunun insanların keyfi davranışlarının sonucu meydana geldiğini de fark etmemiş değilim.

Şu an için bekleme aşamasındayız. Gerekli ayarları yaptığımı düşünüyorum gerisi Google Play çalışanlarına kalmış durumda bakalım sonuç ne olacak.

Güncelleme: Uygulamamız 5. günün sonunda onaylandı ve Google Play Store’de yayınlandı. Sizler de mutlaka indirin ve bizi takip edin: VsBack-i – Blog ve Mağaza

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay