Güller ne zaman budanır?

Güller ne zaman budanır?
Photo by Dương Trần Quốc / Unsplash

Güller, çoğunlukla ilkbaharın sonlarına doğru budanır. Budama, bitkinin şeklini ve büyümesini kontrol etmenin yanı sıra daha sağlıklı ve güzel bir görünüm için yapılır. İşte güllerin budanması ve bakımı hakkında bazı önemli noktalar:

  1. Budama zamanı: Güller genellikle ilkbaharda, yeni büyüme döneminin başında budanır. Bu, mart veya nisan aylarına denk gelir. Ayrıca, sonbahar budaması da yapılabilir. Bu, bitkinin kış uykusuna yatmadan önce yapılır ve yapraklar düşmeden önce yapılmalıdır.
  2. İlk budama: İlk budama, bitkinin yeni çıkan zayıf dallarını kısaltmak ve şekillendirmek için yapılır. Yeni çıkan dalların en fazla üçte biri kesilmelidir. Ayrıca, çiçeklerin açılmasına kadar gelişimini sağlamak için güllerin üst kısmı kısaltılabilir.
  3. Daha ileri budama: Bir sonraki budama, yaz boyunca yapılır. Bu, çiçeklerin güzel görünümünü korumak için yapılır. Burada amaç, fazla dalları kesmek ve ağırlığı dengelemektir. Güllerdeki çiçek tomurcuklarının yarısından fazlası kesilmemelidir.
  4. Bakım: Güllerin bakımı, düzenli olarak sulama, gübreleme ve yabani otları temizleme işlemlerini içerir. Gübreleme, bitkinin büyüme döneminde ve çiçeklenme döneminde yapılmalıdır. Yapraklarına zarar vermemek için yabani otlar elle temizlenmelidir. Güneşli bir yere ekildiğinde güller daha sağlıklı büyürler ve daha çekici bir görünüm kazanırlar.

Güllerin budanması ve bakımı, bitkinin sağlığı ve görünümü için oldukça önemlidir. Budama işlemi, bitkinin büyüme şeklini kontrol etmek için yapılırken, bakım işlemi de bitkinin ihtiyaçlarını karşılamak için yapılır. Eğer güllerinizin bakımı ve budaması hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, uzman bahçıvanlarla görüşebilirsiniz.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay