Hanna Reitsch (biyografi)

Hanna Reitsch (29 Mart 1912 – 24 Ağustos 1979), helikopter ve roket uçağı kullanabilen ilk kadın Alman test pilotu.

Hanna Reitsch, Adolf Hitler’e Luftwaffe’nin Japon kamikaze pilotlarınınkine muadil bir intihar birimi kurmasını teklif etti. Dünyanın ilk kadın helikopter ve test pilotu olan Reitsch, motorlu uçaklar ve planörlerle 40’ın üzerinde irtifa rekoru kırmıştır.

Bu ablamız ilk savaş jeti olan Messerschmitt Me 262’yi test etmiştir. Savaşın son günlerinde de sevgilisi Greim ile Sovyetlere esir düşmemek için Almanya’nın kuzeybatısına Arado Ar 96 uçağı ile uçmuştur.

O dönemdeki Alman ordusunda kendisine yer bulabilmiş olan bir avuç kadından biridir kendisi (Sekreterlik gibi altın da altı olan işler hariç), ilginç bir kişilik.

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay