Hayatta imrendiğim 3 insan

Hayatta imrendiğim 3 insan
Photo by John Murphey / Unsplash

Onlar bugün hayatta olmasalar bile yaptıkları ve yaşadıkları hayat için imrendiğim 3 insan var. Sırasıyla isimleri; Eyüp aleyhisselam ve Muhammed aleyhisselam, bir de Cengiz Han.

Yukarıda isimlerini saydığım kişiler tarihe geçmiş, toplumları derinden etkilemiş şahsiyetler fakat ben onlara başka bir açıdan imreniyorum. Eşleri sebebiyle... Eyüp aleyhisselam eşi Rahîme Hâtun, Muhammed aleyhisselam eşi Hatice annemiz, Cengiz Han ise eşi Börte bakımından imrenilecek kişilerdir. Eşleri, yaşadıkları tüm zorluklarda onların yanında olmuşlar ve hep sadık kalmışladır.

Bir insanın sevindiği, mutlu olduğu şeyler ya da üzüntüleri onun aklını belli eder. Konu ben olunca yani bir erkek, benim mutlu olacağım şeyler bellidir. Eğer başka bir insana muhtaç olmadan yaşamımı devam ettirmemi sağlayan bir işe sahipsem, kendi ayaklarım üzerinde durabiliyorsam bu benim için bir mutluluk sebebidir. Eğer gönlümü hoşnut edecek güzellikte ve hayırlı bir eşe sahipsem bu da benim için bir mutluluk sebebidir. Elbette sağlıklı ve hayırlı evlatlara sahip olmakta benim için mutluluk sebebidir. Tüm bunların yokluğu ise kesin bir üzüntüye sürükler beni. Ya da bunlardan başka bir şey için sevinen erkeğin aklından şüphe ederim.

İman.. nimetinden bahsetmiyorum. O zaten aklın olgunluğunun ilk belirtisidir. Her şey daha sonra gelir.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay