Hitler, savaşı neden kaybetti?

Hitler, savaşı neden kaybetti?
Photo by Антон Дмитриев / Unsplash

Adolf Hitler, tarihi kişilikler arasında muhtemelen en ilginç olanlardan biridir. Onun yaşamı pek çok kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. Şimdi bunları bir kenara bırakalım...

Anne ve babasını erken yaşta kaybeden genç Hitler, inşaat işlerinde çalışarak hayatını kazanmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı'nda orduya yazıldı ve inanılmaz yükselişi 1945 yılına kadar devam etti.

Ben burada kendi şahsi düşüncelerimi açıklayacağım. Yani Almanya tarafından İkinci Dünya Savaşı neden kaybedildi?

Almanyanın iki dünya savaşını kaybetmesinin tek nedeni Amerika Birleşik Devletleri'nin Almanya'ya karşı olmak üzere savaşa dahil olmasıdır. Amerika savaşa dahil oldu çünkü yeni dünya da tek egemen kuvvetin kendisi olmasını istiyordu. Bugün duruma göz attığımız zaman bu gerçeği daha açık şekilde görmekteyiz. Almanya'nın ardı ardına iki dünya savaşı yaşamış ve ikisinden de yenik ayrılmış bir devlet olduğu düşünüldüğünde bugün geldiği ekonomik güç olarak konumu ortadadır. Eğer 2. Dünya Savaşı'nda ulaştığı maksimum sınırlarda kalsaydı ve Avrupa kıtasındaki insan gücünü de hesaba katarsak muhtelemen bugün Çin, Amerika ile değil Almanya ile ekonomik mücadele içerisinde olurdu. Üstelik bu liderlik yarışı yakın tarihte değil daha uzak bir gelecekte gerçekleşirdi.

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay