İnstagram benzeri sosyal ağ sitesi nasıl yapılır? (PixelPhoto)

İnstagram benzeri sosyal ağ sitesi nasıl yapılır? (PixelPhoto)

Sosyal medya sitelerinin sayısı arttıkça kullanıcı oranı da aynı oranda arttı. İnternet teknolojisinin hız konusunda gelişmesi ve ucuzlaması daha da geniş kitlelere yayılmasını sağladı. Bugün ki gündemimiz “İnstagram benzeri sosyal ağ sitesi nasıl açılır veya yapılır?“.

İnsanlar; İnstagram, Facebook, Twitter veya YouTube derken normal blog yazarlarını daha az okur ve takip eder oldular. Artık blog yazarlarının ziyaretçi trafiği neredeyse tamamen sosyal ağlara kaymış durumda. Hatta web site sahipleri sitelerine ziyaretçi çekmek için daha önce yüzbinlerce takipçisi olan hesaplar oluşturmak ya da satın almak zorunda kalıyorlar. Bu blog yazarlarının kazançlarına da yansıdı, gelirleri azaldı. Peki ya milyonlarca dolar gelire sahip olan bir sosyal ağa sahip olma şansınız olsaydı. Böyle bir teklifi geri çevirebilir miydiniz? O zaman çevirmeyin ve şansınızı siz de deneyin.

Eğer yazılımcı iseniz işiniz kolay kendi kendinize kodlayarak sitenizi oluşturabilirsiniz. Yazılım bilgisi olmayanlar ise ikinci seçeneğe başvurarak paralarını konuşturmak zorunda. İyi bir yazılımcı bularak işi ona yaptıracak. Daha kolay yolu da var tabii. Çünkü birileri bizim İnstagram benzeri bir site isteyebileceğimizi düşünerek bir İnstagram klonu kodlamış bile. Adı PixelPhoto.

 1. PixelPhoto demo: PixelPhoto demo
 2. PixelPhoto satın al: PixelPhoto
 3. Satış fiyatı: 59$ (Yazının hazırlandığı tarihte)

Pixelgram tavsiye edilen PixelPhoto teması.

 1. Pixelgram demo: Pixelgram demo
 2. Pixelgram satın al: Pixelgram
 3. Satış fiyatı: 16$ (Yazının hazırlandığı tarihte)
PixelPhoto – Pixelgram temasının giriş sayfasından bir görüntü (İnstagram clone)

Eğer bir sosyal ağa sahip olmak istiyorsanız sadece php ile kodlanmış bu scripti satın almanız yeterli değil. Aynı zamanda iyi bir sunucuya da ihtiyacınız olacak. Bütçenizi ona göre ayarlayın. Üstelik belli bir pazar var ve bu pazarın büyük oyuncuları da belli. Eğer orjinal fikrim var ve kendi kitlemi oluşturabilirim diyorsanız hiç durmayın, başlayın. Kendi sosyal ağınıza sahip olun.

PixelPhoto özelliklerine genel bir bakış

 • İnstagram da olduğu gibi takipleşme ve profil sayfası var.
 • Bildirimler ve direk mesaj.
 • Bu instagram klonu scriptin referans sistemi özelliği de var. PixelPhoto’da yer alan referans sitemi ile kullanıcılarınıza size kazandırdıkları her üye için ödeme yapabiliyorsunuz. Bu da daha geniş kitlelere ulaşmanızı kolaylaştıran bir yol.
 • Üstelik kendi mağazası var ve kullanıcılarınız burada ürünlerini satışa koyabiliyor.
 • Blog yazıları yayınlabilirsiniz.
 • Kullanıcılar site üzerinde kendi reklamlarını yayınlayabilir. Onlardan gösterim ve tıklama karşılığında ücret alabilirsiniz.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay