John Davison Rockefeller (biyografi)

John Davison Rockefeller, Senior, Birleşik Devletler'in ilk milyarderi ve tüm zamanların en zengin insanlarından biri olan Amerikalı işletmeci, sanayici ve hayırseverdi.

John Davison Rockefeller (biyografi)
John Davison Rockefeller

John Davison Rockefeller (1839-1937), Amerikan iş adamı ve hayırseverdir. Dünya tarihinin en zengin insanlarından biri olarak bilinir ve Standard Oil şirketinin kurucusu olarak endüstriyel devrimin en önemli isimlerinden biridir.

Rockefeller, New York'ta dünyaya geldi ve genç yaşta iş dünyasına atıldı. 1859 yılında bir ticaret firmasında çalışmaya başladı ve kısa sürede işi öğrenerek kendi şirketini kurmaya karar verdi. 1870 yılında, petrol endüstrisindeki çeşitli şirketleri bir araya getirerek "Standard Oil" şirketini kurdu.

Rockefeller, iş dünyasındaki başarısı sayesinde dünya çapında üne kavuştu. Standard Oil, petrol endüstrisindeki çoğu rakibini satın alarak tekelleşti ve Rockefeller'ın kişisel serveti inanılmaz bir şekilde büyüdü. Ancak, bu tekelleşme eylemleri, hükümetin tepkisini çekti ve sonunda 1911'de şirketin devlet tarafından parçalanmasına yol açtı.

Rockefeller, iş dünyasındaki başarısının yanı sıra, hayırseverliğiyle de tanınır. Servetinin bir kısmını, eğitim ve sağlık kurumlarına bağışladı. Bu bağışlar sayesinde, Rockefeller Vakfı gibi kurumlar dünya çapında birçok insana yardım etti.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay