Kickstarter nedir? Türkiye'de kullanılabilir mi?

Dünyada en çok adı duyulan bağış şirketi Kickstarter nedir? Binlerce kişinin girişimcilik hayallerinin gerçekleşmesine finansman sağlayanları ortak etti.

Kickstarter nedir? Türkiye'de kullanılabilir mi?

Kickstarter, ABD merkezli bir kâr amacı gütmeyen bağış şirketi. Maalesef Türkiye'deki projeleriniz için şuan bağış toplamanız mümkün değil.

İnternet sitesi: https://www.kickstarter.com/

Genellikle bağımsız yapımcıların kullandığı bu hizmetten çizgi roman, dans, tasarım, moda, film & video, yemek, oyunlar, müzik, fotoğrafçılık, yayıncılık, teknoloji ve tiyatro olmak üzere toplamda 15 farklı dalda sanatçılar ve mucitler yararlanmaktadır.

Greenpoint Brooklyn’de yer alan Kickstarter, 115 kişiden oluşan bağımsız bir şirket. Şu ana kadar 111,937 projenin başarıya ulaşmasını sağlayan ekip, 12 milyon kişi tarafından 2.6 milyar doları aşkın bağış topladı.

Bağış toplama sürecinin işleyiş şekli

Yapım için gereken miktar belirtilir ve site üzerinde yayınlanır. Gerekli ücret belirtilen sürede toplanırsa Kickstarter toplamın %5'lik bölümünü alır.

Proje tanıtımı şu anlık yalnızca; Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Kanada, Belçika, Almanya, İspanya, İsviçre, İngiltere, Danimarka, Fransa, İrlanda, Lüksemburg, Hong Kong, Norveç, Hollanda, İtalya, Singapur, Yeni Zelanda ve İsveç için çalışmaktadır.

Kickstarter'da proje tanıtımı için şu şartlar sağlanmalıdır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Projeyi ister yasal kaydı bulunan bir kuruluş adına ister kendi adınıza yapıyor olun, listede yer alan ülkelerden birisinde temelli olarak ikamet etmek
  • Bir adres, projeyi geliştirdiğiniz ülkeye dair bir kimlik belgesi ve banka hesabı sahibi olmak
  • Büyük tutarların biriktirilebileceği bir banka veya kredi kartına sahip olmak
  • 18 yaşından küçük proje sahipleri için ebeveyn ve öğretmenlerin projeyi yürütmek adına ödeme bilgilerini vermesi gerekli
2013 yılında Kickstarter Brooklyn ofislerindeki ziyaretçiler

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay