Kolonya içilir mi? Neden?

Kolonya içilir mi? Neden?
Photo by Kelsey He / Unsplash

Kolonya içerisinde bazı türleri metil alkol (metanol) adı verilen kimyasal madde bulunabilir. Metil alkol, endüstride kullanılan bir çözücüdür ve bazı temizleyicilerde, yakıtlarda ve solventlerde kullanılır.

Ancak metil alkol, tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilen bir madde olduğu için içeceklerde kullanılmaz. Metil alkol, insan vücudunda karaciğerde parçalanarak toksik bir madde olan formaldehit ve zehirli bir madde olan formik asite dönüşebilir. Metanol zehirlenmesi, görme kaybı, nörolojik problemler, koma ve hatta ölüme neden olabilen ciddi bir sağlık sorunudur.

Kolonya gibi ürünlerde kullanılan metil alkol miktarı genellikle düşüktür ve tüketilmesi son derece nadirdir. Ancak, yanlışlıkla veya kasıtlı olarak büyük miktarda metil alkol içeren ürünlerin tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, kolonya gibi ürünlerin asla içilmemesi ve yalnızca harici kullanım için kullanılması önemlidir.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay