Köpeğin kuduz olduğunu nasıl anlarız?

Köpeğin kuduz olduğunu nasıl anlarız?
Köpek

Köpeğin kuduz olduğunu anlamak için bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler, köpeğin hastalığın hangi aşamasında olduğuna ve köpeğin bağışıklık sistemi ile ilgili faktörlere bağlı olarak değişebilir. İşte köpeğin kuduz olduğunu gösteren bazı belirtiler:

  1. Davranış Değişiklikleri: Kuduz, köpeğin beyin ve sinir sistemini etkiler, bu nedenle köpeklerin davranışlarında değişiklikler gözlemlenebilir. Köpekler, normalde agresif olmayan bir şekilde saldırganlık gösterebilirler. Ayrıca, kuduz hastası köpekler, normalden daha fazla hırıltı yapabilirler veya normalde dostane bir köpek olmalarına rağmen, izinsiz gelenleri ısırmaya çalışabilirler.
  2. Ağız ve Yutkunma Problemleri: Kuduz, köpeğin ağız ve boğaz bölgesini de etkileyebilir. Kuduzlu köpekler, tükürük salgılamayabilirler veya yutkunmada zorluk çekebilirler.
  3. Saldırganlık: Kuduz hastası köpekler, diğer köpekler veya insanlara saldırabilirler.
  4. Fiziksel Belirtiler: Kuduz hastalığının ilerlediği durumlarda, köpeğin görünümünde değişiklikler gözlemlenebilir. Köpeklerde titreme, ateş, kas krampları, yürüme zorluğu ve düzensiz kalp atışları gibi fiziksel belirtiler görülebilir.

Eğer köpeğinizde yukarıdaki belirtilerden herhangi biri varsa veya köpeğinizin bir yaralanmadan sonra ısırığı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veterinere başvurmalısınız. Köpeğinizin kuduz olup olmadığını belirlemek için veterinere danışmanız gerekecektir. Kuduz hastalığı ciddi bir hastalıktır ve insanlara da bulaşabilir, bu nedenle köpeğinizin kuduz aşısı olduğundan emin olunması çok önemlidir.

Subscribe to VsBack-i

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe