Kur’an-ı Kerim dinlemek ve şarkı dinlemek

Kur’an-ı Kerim dinlemek ve şarkı dinlemek
Photo by Yoosun Won / Unsplash

Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamdolsun. Biz bir süredir garip haller içerisindeyiz. Üstadın dediği gibi “Kalbindeki değişikliği fark etmeyen talip ölüdür.”. Aslında bu sözü tam olarak nasıl söylediğini hatırlamıyorum. Umarım ilerde tekrar karşıma çıkarda tam olarak doğrusunu yazarım.

Dediğim gibi üstadın bu sözüne uygun olarak yaptığım işlerde kalbimde olan değişiklikleri kontrol ediyorum. Etmeye çalışıyorum diyelim, çünkü bizim gibi sahipsizlerin, yol göstericisi olmayanların hangi işi doğru olur ki bu işi doğru olsun. Meseleye gelelim. Bazı şarkılar insanın cibilliyetine ve o an ki ruh haline uygun düştüğünde çok hoşuna gidebiliyor. Hatta saatlerce dinlese bıkmıyor. Bazen bizde de böyle durumlar meydana geliyor. Saatlerce hiç bıkmadan aynı şarkıları tekrar tekrar dinliyorum. Eminim sizin de aranızda benim durumumda olan kişiler vardır. Sonra biraz da Kur’an-ı Kerim dinliyeyim diyorum. Çünkü şarkılar boş lakırdıdan başka bir şey değil. İnsana hiç bir şey kazandırmaz. Biraz Kur’an-ı Kerim dinledikten sonra tekrar bir şarkıya denk geldiğimde o şarkılardan öyle bir tiksiniyorum ki dostlar, o şarkılar bana eşek anırmasından daha çirkin geliyor beni o derece rahatsız ediyor. Bunun sebebini anlamak şimdiye kadar mümkün olmadı. Kur’an-ı Kerim okumanın bereketi olsa gerek. Şimdi düşünüyorum da insan mutluysa, başına hoşnut olacağını bir iş gelmişse bunun için Allah’a şükretmesi daha iyi değil mi? Hem Allah’u Teala eğer şükrederseniz üzerinizdeki nimetimi arttırırım buyurmamış mı? Mutlu olan kişinin bir şarkı açıp onu dinlemesi, değerli vaktini böyle geçirmesi ne kadar uygun olur. Aynı şekilde insan üzgünken ve işleri yolunda gitmezken saçma şarkılar dinleyeceğine, kendisine hiçbir faydası dokunmayacak olan şarkılar dinlemek yerine Allah’a dua etse ve günahları için tövbe istiğfarda bulunsa bu yol onun için daha iyi bir yol değil mi? Elbette öyle.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay