Kuveyt Türk katılım hesabı neden cazip bir yatırım değil?

Kuveyt Türk katılım hesabı neden cazip bir yatırım değil?
Photo by Eduardo Soares / Unsplash

Kuveyt Türk dinî değerlere önem veren kişiler tarafından çokça tercih edilen bir banka. Hiç şüphesiz faizsiz bankacılık mottosu bunda en büyük etken.

Başkaları içinde cazip gelen yönleri var. Mesela hesap ücreti almıyor ve EFT’de ücretsiz. Başka bankalar arasında da EFT ücreti almayanlar var fakat Kuveyt Türk bunu sağlayan ilk bankalar arasında.

🏦

Bundan birkaç gün önce yatırım amaçlı bankaların vadeli hesaplarını inceledim. Bunlar arasında İNG, Ziraat ve Kuveyt Türk var. Elbette benim tercih edeceğim banka Kuveyt Türk katılım Bankası’ydı. Diğerlerine karşılaştırma amaçlı göz attım.

İNG müşterilerine yılda %18’lik bir getiri vadediyor. Ziraat Bankası ise bu oran %15,50. Gelelim Kuveyt Türk katılım hesabına, getirisi yılda sadece %11,85. Görüldüğü üzere diğer bankaların kazandırdığından daha az bir getirisi var. Bu da sizin paranızın değer kaybettiği anlamına gelir. Özellikle hissedilen enflasyonun %15 seviyelerinde olduğu bir dönemde Kuveyt Türk katılım hesabı bana cazip gelmedi. Ziraat’in vadeli faizi ise sadece enflasyon oranında. Bu da alım gücünü korumaktan başka işe yaramıyor.

10 bin tl yatırım ne kadar kazandırıyor?

2021 yılında üç bankanın getirilerinin karşılaştırılması:

İng mevduat faizi olarak e-turuncu hesapta 1 yıl %18 olarak uygulanıyor. Bu da 10.000 TL yatırdığınız hesabınızda bir ay vade sonunda 10.152,88 TL para olması anlamına geliyor.

Ziraat bankası mevduat faizi 10.000 TL için %15,50 olarak uygulanıyor. Bu da bir ay vade sonunda hesabınızda 10.129,10 TL para olması anlamına geliyor.

Kuveyt Türk Katılım hesabının getirisi yılda %11,85. Bu da bir ay mevduatta tuttuğunuz paranın getirisinin 10.093,44 TL olacağı anlamına geliyor.

Önemli Not: 30.09.2020 – 31.03.2021 tarihleri arasında açılan TL cinsi mevduat hesaplarında stopaj oranı düşürülmüştür ve aşağıdaki şekilde uygulanacaktır. Stopaj (%3)

Ben ekonomist değilim. Hesaplamalarda hata yapmış olabilirim. Fakat öyle olsa bile Kuveyt Türk’ün getirisi diğerlerine nazaran daha az olmakta.

Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Sadece kendi düşüncelerimi belirtmek istedim.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay