Bu VsBack-i maddesi bir biyografi taslağı olarak Mark Zuckerberg hakkında genel bilgiler içerir.

Tanınma nedeni

Mark Zuckerberg, bir internet girişimcisi, sosyal ağ Facebook‘un kurucu ortağı. Aynı zamanda dünyanın en zenginleri listesinde ilk sıralarda yer alır.

Kimdir?

Mark Zuckerberg ya da tam adı ile Mark Elliot Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında New York, White Plains’de doğdu. Ailesi yahudi kökene sahiptir. Annesinin mesleği psikiyatrist, babası ise diş hekimidir. İki kız kardeşe sahiptir.

Mark büyüdüğünde ve üniversiteye gidecek yaşa geldiğinde babası ona şu teklifi yapmış: bir McDonald’s bayiliği almak veya üniversiteye gitmek. Mark Zuckerberg diğer kardeşleri gibi üniversiteyi tercih etmiş.

Facebook sosyal ağı

Zuckerberg’in Facebook’u kurması ABD’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard’a gerçekleşiyor. Orada ilk olarak üniversitenin en yakışıklı ve güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kuruyor. Fakat bu site beklenildiğinden daha hızlı bir şekilde üniversite gençleri arasında popüler oluyor ve üniversitenin internet ağı çöküyor. Bu olay sonucunda Zuckerberg’in siteyi kurmak için üniversiteye ait olan ve tüm öğrencilerin resimlerinin bulunduğu siteyi hacklediği ortaya çıkıyor ve uzaklaştırma alıyor. Disipline verilen Mark bu sırada öğrenciler arasında iletişimin sağlanması için ikinci sitesi olan Facebook’u hayata geçirdi.

Facebook, Zuckerberg’in hayatında bir dönüm noktası oldu ve onun dünyanın en zenginleri listesine girmesini sağladı.

Social Network

Social Network yani Sosyal Ağ, Facebook’un kuruluş sürecini anlatan bir film. Sizde bir girişimci iseniz izlemenizi tavsiye ederim.

Sosyal Ağ - Social Network
Sosyal Ağ – Social Network

Film genel olarak Mark Zuckerberg’in, Facebook fikrini başka öğrencilerden çalmış olduğu üzerine yoğunlaşıyor.