Motivasyon konusunda kimi örnek almak gerekir?

Motivasyon konusunda kimi örnek almak gerekir?
Photo by Karina Vorozheeva / Unsplash

Elbette her konuda örnek alınması gereken kişi olan Hz. Muhammed.

Sosyal ağlarda görüyorsunuzdur. Güzel ve yaldızlı sözler paylaşılır durur. Bunların çoğuna baktığımız zaman yabancı kaynaklı olduklarını görürüz. Kendi milletini bu kadar küçük gören bir nesle tarihimiz içerisinde hangi dönemde rastlanılmıştır acaba. İşte eğitim sistemimizin, kendi çıkarından başka bir şey düşünmeyen eğitimcilerimizin bizleri getirdiği durum. Artık kurtarsın bakalım okula başlanıldığı zaman ilk öğretilen şey olan Atatürk’ün doğum günü, kurtarsın gençliğimizi ve ülkemizin geleceğini.

Halbuki karşımızda daha güzel bir örnek var hatta örneklerin en güzeli. Elbette başkaları için geçerli olan onun içinde geçerli, Hz. Muhammed’in doğum günü yahut ana-babasının isimleri sınavlarda sorularak, bilenler başarılı olarak görülemez. Her zaman ve her yerde onun zorluklar karşısında yılmayışı, Allah’tan aldığı peygamberlik görevini yerine getirmek için canla başla çalışması anlatılmalı. Güzel ahlak olarak onun davranışları baz alınmalıdır.

En ümitsiz anlarımı hatırlıyorum da şeyhin sözleri kulaklarımdan gitmezdi:

Ümitvar olunuz.İmam-ı Rabbani

İşte bu kısacık söz beni daima ayakta tuttu. Onunla dayanma gücünü kendimde buldum.

Kur’an-ı Kerim de bize seslenir.

Gevşeklik göstermeyin, üzüntüye kapılmayın. Eğer inanmışsanız, üstün gelecek olan sizsiniz.(Âl-i İmran, 3/139)

Bundan daha güzel bir motivasyon sözü olur mu bir insan için?.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay