Nazi selamı (Hitler selamı)

Nazi selamı (Hitler selamı)
Nazi selamı (Hitler selamı)

Hitler selamı (Almanca: Hitlergruß, aynı zamanda Nazi selamı olarak da bilinir), Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından partinin lideri Adolf Hitler'e itaati göstermek için benimsenen ve Alman ulusu ve savaş gayretine şükretmeyi ifade eden selam şekli.

Hitler selamını yapmak, siviller için zorunluydu. Wehrmacht askeri personelleri için 20 Temmuz suikast girişimine kadar çoğunlukla isteğe bağlıydı. Üçüncü Reich dönemi boyunca bir kişilik mezhebinin ifadesiydi. Bu selamın kullanımı şu anda Almanya, Slovakya ve Avusturya'da ceza gerektiren bir suçtur. Kanada, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre ve Rusya'da Hitler selamı, Nazi ideolojisini yaymak için kullanıldığında yasadışı nefret söylemidir.

1923'ün sonbaharına kadar Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin üyeleri sonuna kadar gerilmiş doğrudan kol selamı ile liderini karşılardı. Lider kendi sağ elini kaldırarak, dirseğini arkada büküp avuç içini yukarı doğru açarak onlara yanıt verirdi. "Çok yaşa Hitler!", "Selam Hitler!" ya da "Hitler'e selam!" anlamlarına gelen "Heil Hitler!" selamı, tek tük olarak 1923'ten beri parti üyeleri tarafından kullanıldı ve 1926'da Hitler selamı parti içinde zorunlu oldu.

Parti üyeleri, faşist İtalyan lider Mussolini tarafından yapılan Roma selamının benzerliğine itiraz etti ve Alman olmadığı yerlerde meşruiyetine meydan okudu.

Hitler'in sırdaşı Ernst Hanfstaengl, onu şarkıya talep etti. Sieg Heil'ın eşlik eden kol hareketine ek olarak iddia edilenler, Hitler selamının Amerikan futbolu amigoları tarafından kullanılan bir tekniğin direkt bir kopyası olduğudur.

Hitler selamı yapımı

Selamı verirken sağ elin parmakları birleştirilir, sağ kol kafa hizasında ileriye kaldırılır, gökyüzünü gösterir ve avuç içi yere paralel şekilde uzanır.

1936 Berlin Yaz Olimpiyatları'nda Hitler selamı

1936 Berlin Olimpiyatları Oyunlarının ilk töreninde bazı atletler onları seyreden Adolf Hitler'in önünden geçerek Nazi selamını kullandı. Bu selam, Afganistan, Bermuda, Bulgaristan, Bolivya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya ve Türkiye'den temsilciler tarafından yapıldı. Bulgar atletler asker gibi kaz-adımı yürüyerek Nazi selamını yaptı; Türk atletleri ise yolun bütünüyle etrafını dolaşarak Nazi selamını sürdürdü. Amerikalı spor yazarı Jeremy Schaap'a göre sadece Avusturyalı atletlerin yarısı Nazi selamını yaparken diğerleri kısmen Olimpik selamı verdi. Tarihçi Richard Mandell'e göre, Fransa'dan atletlerin Nazi selamı veya olimpik selamı yapıp yapmadığı raporlarla çatışmaktadır.

1945'ten sonra

Bugün Almanya, Fransa ve Avusturya'da, Nazi yazılı formda selamlar, sesli olarak ve doğrudan kolu düzenli düz şekilde uzatarak selam kanunen yasaktır ve üç yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay