Öğretmenler günü ve Öğretmenler

Öğretmenler günü ve Öğretmenler
Photo by CDC / Unsplash

Öğretmenleri pek sevmediğim gibi öğretmenler gününü de sevmem. Eğitim hayatım boyunca karşılaştığım öğretmenlerin pek azı kayda değer kişilerdi. Çoğu ise öğretmenlikle pek alakası olmayan, bu işi sadece bol tatil günleri ve iyi maaşı olduğu için seçen kimselerden oluşuyordu.

Öğretmenler günü de diğer saçma günler gibi insanların dayatması ve aslında hiçbir anlamı olmayan bir gündür.

Öğretmenlere baktığım zaman onların zeka seviyelerinin diğer mesleklere oranla daha düşük olduğunu görüyorum. Bozuk eğitim düzeninin devam ettiricisi konumunda bulunan bu kişiler, öğrenciler üzerinden kendi egolarını tatmin etmekten de büyük zevk alırlar. Bir yanda sigara ve alkol bağımlısı olan öğretmen diğer yanda sigaranın ve alkolün zararlarını anlatan ders müfredatı. Ağlanacak halimize gülün çocuklar.

Öğretmen olarak bugün bile üzerimizde büyük emeği olan kişiler yok değildir. Fakat onlarda bütün iyi şeylerde olduğu gibi son zamanlarda toplumda daha az rastlanır hale geldiler.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay