Ömer Moğultay

Ömer M., VsBack-i blog yazarı. Ömrünün bir kısmını Adana’da geçirdi.

Aslında anlatacak pek bir şey yok. Tarih, devlet politikaları, teknoloji ve para yönetimi özel ilgi alanlarım diyebiliriz.

VsBack-i


VsBack-i ile uzun bir geçmişimiz var. Tabii o zamanlar ismi VsBack değildi.

Hikâyemizi dinlemek ister misiniz? Öyleyse buyrun… öncelikle blog yazmaya “â blog diye birşey varmış. İnsanlar burada duygularını, düşüncelerini başkaları ile paylaşıyorlarmış” diye başlamış değilim. Açıkçası duygu, düşünce paylaşma olayı bana göre bir iş değil. Uzun bir geçmişimiz var demiştim. Bu geçmiş internetin, interneti geç kişisel bir bilgisayarın Türkiye de lüks sayıldığı bir döneme kadar uzanıyor. Herşey bir teknoloji dergisinin arkasında rastladığım “Html” örnekleri ile başladı. Çoğu kişi bu dergileri eklerinde verilen cd’lerdeki oyun demoları, müzik programları için alırdı. Bense kodlara takılıp kaldım. Daha sonra internet erişimi olunca da durum pek değişmedi. İnternette bulduğum örnekler ile denemeler yapardım. Bu hoşuma giderdi. Fakat bir sorun vardı. Diyelim ki bir örnek hoşunuza gitti. Bir süre sonra yeniden denemek istediniz. Erişemiyorsunuz. Ya bulunduğu site kapanmış oluyordu ya da hata veriyordu. Bende her normal insanın yapması gerekeni yaptım ve örnekleri bir yere kaydettim. İşte “creativetuya” böyle doğdu. Daha sonra “webdocrin”, şimdi de “VsBack-i”. İsimleri değiştirme nedenim beğenmemek değil. Başka sorunlar.

Şimdilik bu kadar. (8/12/2015)

Vsback-i’nin hep insanların katkıları ile daha da büyüyeceğini düşündüm. Sadece bir başlangıç gerekli dedim. Bir başlangıç yaparsam gerisi gelecektir. Sanırım yanıldım. (12.09.2016)

Ölümsüzlük


Kıyamet ölümsüz insanlar üzerine kopabilir. Daha doğrusu uzun yaşayan insanlar üzerine. Çünkü pek çoklarının aksine ölümsüz tabirinin sadece uzun yaşamı ifade etmediğine inanıyorum. Ölümsüzlük hiçbir şekilde varlığının son bulmamasıdır.

Chappie filmi


Bu filmi yapay zekaya sahip bir robotun deyim yerindeyse yaşamı anlatılıyor. Ve benim dikkatimi çeken robotun ölümsüzlüğü bulma konusunda yaratıcısı olan insana yardımı oldu. Gerçektende böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Daha kompleks bir zekâ yapay bile olsa insana ölümsüzlüğün kapılarını açabilir mi? Evet.

Bir komplo teorisi: Peygamber klonlanacak mı?


Bazı insanların bir takım şeyleri daha kolay yaptıkları dikkatinizi çekmiştir. Her şeyin bir kabı vardır. Ruhun da kabı bedendir. İyi beslenmenin zeka üzerindeki etkisi de tartışılmaz. Peki ya peygamber dediğimiz bu kişilerin hep aynı soydan gelmesi ve büyük kitleleri etkileyecek kadar politik, dini güç elde etmeleri nasıl açıklanabilir.

Muhammed aleyhisselam’ın bir sözü var. Mehdi hakkında bir söz. Babasının adı babamın adı gibi, annesinin adı annemin adı gibi olacak diyor. Burada benim aklıma klonlama düşüncesi geldi.


İyi ile kötünün ölçütü nedir?”, “İnsan ahlaki eylemde bulunurken gerçekten özgür müdür?”, “İnsan ahlaki eyleminin bir amacı var mıdır?”, “kişi vicdanı karşısında evrensel ahlak yasası var mıdır?


Yazar: Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Ömer Moğultay” için 37 yorum

 1. Belki de hepimiz bir rüyadayız. Çinli bilge gibi… Rüyasında bir kelebek olduğunu gördü. Sonra aniden uyandı ve kendi kendine sordu: Ben rüyasında kelebek olduğunu gören bir insan mıyım yoksa rüyasında insan olduğunu gören bir kelebek mi?

 2. Hz. Osman’ın haksız yere katledilmesi ve sonrasında onun adını taşıyan 600 yıllık bir devletin gelmesi. Ne ilginç.

  1. Erkeklerin yabancı kadınlarla içli dışlı olması da benlik üzerinde tahribata neden oluyor. Karakter bozukluğu bir sonuç olarak karşımıza çıkabilir.

   Asitin madde üzerindeki tesiri gibi. Asit madde ile etkileşime girdiğinde artık ne asitten nede maddeden söz edilebilir. Tek taraflı bir durum değildir yani kayıp. Fakat toplumun nazarında erkekler genelde yönlendirici rol oynadıklarından onların üzerinde meydana gelen psikolojik ve sosyal bir bozulma tüm toplumu daha derinden etkileyecektir. Bu yüzden özellikle erkek birey ele alındı.

 3. Tanrı’nın gazabına uğramış olan eski Kudüs’ün ölüme terk edilmiş enkazında, açlığın kuşatması altındaki şehirlerde, acınacak haldeki kadınların kendi elleriyle çocuklarını kaynatacakları kehanetinde bulunulmuştu. Katı İbrani hayal gücü, bundan daha karanlık bir sefalet resmi çizemezdi; bu, Tanrı’nın insanoğlunu aşağılamak üzere verdiği bir ültimatomdu sanki.

 4. Yaşadığımız dönemde insanların başında durarak, verimli kılmaya zorlamak anlamsızdır; böyle bir kontrol anlayışı geçerliliğini yitirmiştir.

  1. Linkin sonundaki sayıları değiştirirerek videolar arasında rahatlıkla geçiş yapabilirsin. Ya da direk siteye git. Dediğimi yaparsan reklam görmezsin.

Düşüncenizi belirtin