WM Aracı webmaster forumu üzerinde açılan “Ortak bir sitede güçleri birleştirmek” konu başlığına yazdığım yorumları buraya da ekliyorum.

Başlığın içeriği ve amacı farklı web site sahiplerinin tüm gayretlerini tek bir site üzerinde yoğunlaştırmalarının ne gibi yararlarının olacağını tartışmaktır. Gerekli görenler bu konu üzerinde daha fazla düşünür dahası uygulamayı hayata geçirir.

Ben gerekli tecrübeye sahip kişilerin forumda mevcut olduğuna ve bunların bir araya gelerek büyük işler başarabileceklerine inanıyorum. Fakat bir türlü ortak noktada buluşmak mümkün olmuyor. Kendi siteme yazar arıyor ve az da olsa ücret öneriyorum fakat yine kısır döngüden kurtulmak mümkün olmuyor.

Konu başlığına yazdığım yorumlar:


Umudunu kırmak istemem ama burada herkes girişimci, kendi işini yapmak isteyen insanlar o yüzden pek mümkün gözükmüyor.

Yoksa fikir güzel. Eğer böyle bir site yapılırsa sadece adsense ye bağlı kalınmaz, kendi özel reklamlarını da alabilirsin bu da daha yüksek gelir demek.


@farukkarahan konuya bir bakayım dedim bir gelişme var mı diye ama görülen o ki yok. İnsanlara cazip gelecek bir yöntem bulunmalı. Yani biri gidip neden medium da hesap açar da gelip bizim sitemizde yani para kazanacağı bir platforma katılmak istemez?


Çoğu kişi anlaşmazlık olacağını düşünüyor halbuki birinin çalışıp çalışmama sıkıntısının en güzel çözümü gösterim başı kazançtır. Herkes kendi konusu ne kadar gösterim yaparsa kazançtan o kadar pay alır olur biter. Arkadaşlar onedio, ekşisozluk hep bunlar bir grup tarafından başlatılan girişimler ve bugün geldikleri konum ortada. Biz gerizekalı mıyız ki onlar yaparken biz yapamıyacağız. Onedio ortalama bir seviyeye ulaştığında 60 editörü vardı bir makalede okumuştum. Bireysel girişimler artık eskisi kadar revaçta değil. Mark’ı hatırlayın Facebook’un ilk günlerinde yaptığı ilk iş arkadaşlarını etrafına toplayıp ekip kurmak oldu.

Bir takım kurmak gerekli eğer yapacağımız işin devler ligine yükselmesini istiyorsak. Elbette her işte olduğu gibi burada ilk baştan herşeyin mükemmel olmasını bekleyemeyiz. O kadar hayalperest olmamalıyız.


Benim düşüncem tabii yapılacak olursa takipçi üzerine kurulu bir sistem. Sitedeki yazar sayısı azken böyle birşeye gerek yok ama sayı artınca herkes kendi ilgi alanına göre yazarları takip edebilir. Bu durumda da herkes kendi yazılarını sosyal medyada paylaşarak takipçi kazanmaya çalışacaktır. Tabii sonradan kazançta buna göre şekillenir, kullanıcı sayısı arttıkça trafik arama motorları yerine site içerisinde olacağı için takipçi sayısı fazla olanın kazancıda ona göre fazla olacaktır.


Herkes aynı şeyi düşünüyorsa birşeylerin zamanı gelmiş demektir. Çok sevdiğim bir söz var “Ben değilsem kim? Şimdi değilse, ne zaman?“. Eğer adsense hesabım olsaydı buyrun gelin benim sitede yapalım derdim ama maalesef kullandığım reklamlar az kazandırıyor kuruşlarla.

Sistem için wordpress daha uygun olur. Sorhadi.net i biliyorum fakat forum bana cazip gelmedi. WordPress kullanılırsa halihazırda sitesi olanlarında eğer bizim sistemimize dahil olmak istelerse aktarımı kolay olacaktır.