Papara Black Card (Ön ödemeli mi, kredi kartı mı?)

Papara Black Card (Ön ödemeli mi, kredi kartı mı?)
Papara Black Card

Papara Black Card, Papara’nın sağlamış olduğu ön ödemeli kart. Kredi kartı denemez çünkü harcadığınız miktar Papara hesabınızda bulunan kendi yatırdığınız paradır.

Daha önce sizlere Kuveyt Türk bankasından aldığım ön ödemeli kredi kartından bahsetmiştim. Aslında onun için de teminatlı kredi kartı demek daha doğru olurmuş. Papara’nın sağlamış olduğu Papara Black Card ise tam anlamıyla ön ödemeli kart. Bu şu anlama geliyor kart size ulaştığı zaman içerisinde harcayabileceğiniz bir miktar bulunmuyor. Kendiniz, Papara hesabınıza yükleme yaparak daha sonra yüklediğiniz bu bakiyeyi kullanıyorsunuz.

Kart size AGT kurye ile geliyor. Ben kart başvurusunu, Binance’ye para göndermek için Papara’ya üye olduğum gün yapmıştım. Sanırım 10 gün sürdü elime ulaşması.

Papara Black Card ücretsiz, kullanım ücreti ve kart aidatı bulunmuyor. Birçok ATM’lerden nakit yatırma, çekme işlemi yapabilirsiniz. Bu belli bir limit dahilinde ücretsiz.(Yazının hazırlandığı tarihte bu limit 500 TL). ATM’ler dışında sadece telefon numaranızı kullanarak da PTT ve Teknosa şubelerinden Papara hesabınıza para yatırabilirsiniz.

Kartın temassız özelliği var. Temassız işlem yapabilirsiniz.

Kurye kartınızı getirdiği zaman kimliğinizi yanınızda bulundurun. Kart ile birlikte gelen bir form var. Bu formu kimlik bilgileriniz ile doldurup geri götürüyor.

Papara Black Card nasıl alınır?

Papara Black Card başvurunuzu Papara hesabınızdan kolayca yapabilirsiniz. Bunun için Papara mobil uygulamasını veya “https://papara.com” adresinden bir hesap oluşturabilirsiniz. Daha sonra “Papara Card” menüsünde yer alan “Yeni Kart Ekle” seçeneğinden Papara Black Card için başvuru yapabilirsin.

Kartımı nasıl aktive edebilirim?

Papara kartı kullanmaya başlamadan önce aktive etme ve şifre belirleme işlemleri var. Papara Black Card kullanabilmen için, mobil ya da web uygulaması üzerinden, aktive etmen gerekir.

  1. Barkod ile aktivasyon

Papara mobil uygulaması ile hesabına giriş yaptıktan sonra Papara Card > Papara Black Card > Aktive et adımlarını takip et ve size gelen, kartın üzerinde bulunduğu kağıdın üzerinde bir barkod var, bu barkodu okutun.

2) Manuel aktivasyon

Papara mobil ya da web uygulaması ile hesabına giriş yap Papara Card > Papara Black Card > Aktive et adımlarını takip et ve kart bilgilerini ilgili alanlara gir.

Unutmamanız geren bir konuda kartınız ile ilk ödemeniz şifre girerek yapılmalıdır. Sonraki ödemeler temassız olarak gerçekleştirilebilir.

Kartınızın şifresini mobil uygulama aracılığıyla kolaylıkla değiştirebilir, internet üzerinden alışverişlere izin verebilir ya da temassız özelliğini açıp, kapatabilirsiniz.

Ben, Papara Black Card ile ilk harcamamı bugün gerçekleştirdim. İlk işlem söylediğim gibi şifre girerek oldu.

Papara Black Card limiti ne kadar?

Kartınızın limiti Papara bakiyeniz kadardır. İsterseniz uygulama üzerinden kart ayarları bölümüne gelerek belli bir limit ayarlayabilirsiniz böylece limitinizi sınırlamış olursunuz. Bence hesabınızda yüksek miktarlar varsa bu sınırlandırma işini mutlaka yapın derim.

Papara Black Card bir kredi kartı mı?

Bu kart aslında bir kredi kartı değildir. Başlığı bu yüzden “ön ödemeli mi, kredi kartı mı” olarak koydum. Kredi kartı özellikleri taşıyor ama bir banka kartı gibi hesabınızda olan parayı harcıyorsunuz. Papara hesabınızda sanal kart oluşturabiliyorsunuz. Tam olarak yani normal kredi kartı olarak isimlendirebilmek için önce sizin harcamayı yapmanız gününüz gelince de kart borcunuzu ödemeniz gerekir.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay