Shigeo Shingo sözleri

Shigeo Shingo sözleri
Photo by Brandi Redd / Unsplash

Japonya’nın Saga şehrinde doğan Shigeo Shingo, üretim uygulamaları ve Toyota Üretim Sistemi konusunda dünyanın önde gelen uzmanı olarak kabul edilen bir Japon endüstri mühendisiydi.

Shigeo Shingo sözleri

  • En büyük fikir bile, yargılama telaşı içinde anlamsız hale gelebilir. Bir fikri uygulanabilir olarak değerlendirmek için statükoyla bağlarımızı kesmeli ve yapıcı eleştiri ile yargı arasındaki dengeyi bulmalıyız. Bu denge içinde fikirlerimizi gerçeğe dönüştürmek için çok önemli girdileri ortaya çıkaracağız.
  • En iyi yaklaşım, var olmadıkları varsayılan sorunları ortaya çıkarmak ve ortadan kaldırmaktır.
  • İyileştirmek için çok mu meşgulsün? Sık sık, çok meşgul olduklarını ve bu tür faaliyetlere zamanları olmadığını söyleyenler tarafından reddediliyorum. İnsanlara, bakın, öldüğünüzde veya şirket iflas ettiğinde meşgul olmayı bırakacağınızı söyleyerek yanıt vermeyi bir noktaya getiriyorum.
  • Zihninizi, statükonun neden olduğu bulanık düşünme perdesini delmeye hazırlamanın en iyi yolu, amansız bir ‘nedenler’ barajıdır. Sık sık kullanın.
  • Memnun kalmayanlar asla ilerleme kaydetmeyecekler.
  • Stok üretimdeki tüm kötülüklerin kaynağıdır.
  • Yalın bir düşünme biçimidir, yapılacak şeylerin listesi değil.
  • İyileştirme genellikle daha önce hiç yapmadığımız bir şeyi yapmak anlamına gelir.
  • İyileştirmenin dört amacı vardır: daha kolay, daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz. Bu dört hedef öncelik sırasına göre görünür.
  • İyileştirme yapmaya zamanınız mı yok? Genellikle çok meşgul olan ve iyileştirmek için zamanı olmayan yöneticilerle karşılaşıyorum. Onlara diyorum ki, bakın öldüğünüzde ya da firmanız battığında meşgul olmaktan kurtulacaksınız

Shigeo Shingo’nun “Muz aldığınızda kabuğunu değil meyvesini almak istemişinizdir ama kabuğununda parasını ödersiniz. Müşterilerinizde sizin israflarınızın parasını ödememeli” sözü aslında yalın üretimi kısaca açıklamaktadır.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay