Solana ağında token çıkarmanın maliyeti

Solana ağında token çıkarmanın maliyeti
Photo by GuerrillaBuzz / Unsplash

Daha önceki yazımda TUTİ adlı tokenimin artık Solana ağında yoluna devam edeceğini yazmıştım. Bu yazıda ise Solana ağında token çıkarmanın ve onu Raydium'da listelemenin maliyetine değinmek istiyorum.

Bana yaklaşık 4 SOL'a mal oldu. Tüm çıkarma masrafları ve borsada listelemek dahil. SOL'un şu günlerde fiyatının artması ise işin komik tarafı.

Daha önce BSC ağında yer alan tokeni çıkarmak ve Pancakeswap üzerinde listelemek için de bir miktar masraf yapmıştım. Tokeni kendim çıkardığım için şunu söyleyebilirim ki; Solana'da çıkardığım tokene göre daha ucuza geldi. Asıl masrafı Raydium üzerinde listelemek istediğiniz de yapıyorsunuz. Orası 2 ila 3 SOL tutuyor. Fakat Solana ağında işlem ücretleri daha ucuz olduğu için buna değer diye düşünüyorum.

BSC tokeni çıkarmak da ucuz sayılmaz. Eğer ki bu işlerden fazla anlamıyor ve internetteki hazır sitelerden token için yardım almaya kalkarsanız 0.25 BNB'den başlayan ve 3 BNB'ye kadar çıkan fiyatlarla karşılaşıyorsunuz.

İşin bir başka boyutu da Pancakeswap'da olduğu gibi yeni borsada da likidite eklemenin gerekliliği. Likidite eklediğiniz para sizin olsa bile orada durduğu ve kullanamadığınız bir gerçek.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay