Steve Wozniak (biyografi)

Steve Wozniak (biyografi)
Steve Wozniak

Stephen Gary Wozniak (d. 11 Ağustos 1950), Amerikalı bilgisayar mühendisi, mucit, girişimci ve hayırseverdir. Steve Jobs ile birlikte Apple Computer'ı kurmuş ve kişisel bilgisayar devrimine öncülük etmiştir.

Wozniak, 11 Ağustos 1950'de San Jose, Kaliforniya'da doğdu. Annesi Clara Wozniak, babası Jacob Wozniak'tır. Wozniak, genç yaşta elektronikle ilgilenmeye başladı ve 12 yaşındayken ilk radyosunu yaptı. 17 yaşındayken, Hewlett-Packard'da mühendis olarak çalışmaya başladı.

1976 yılında, Steve Jobs ile birlikte Apple Computer'ı kurdu. Wozniak, Apple I adlı ilk kişisel bilgisayarı tasarladı ve üretti. Apple I, kişisel bilgisayar devriminin başlamasına öncülük etti.

Steve Jobs ve Steve Wozniak

Wozniak ve Jobs, çok farklı kişiliklerdi. Wozniak, mütevazi ve içe dönük biriydi, Jobs ise iddialı ve dışa dönük biriydi. Bu farklı kişilikler, bazen çatışmalara neden oldu, ancak ikilinin ortak vizyonu, Apple'ı dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline getirdi.

Wozniak ve Jobs, 1985 yılında Apple'dan ayrıldılar. Wozniak, daha sonra çeşitli şirketlerde çalıştı ve hayır işlerine katıldı. Jobs ise Apple'a geri döndü ve şirketi yeniden dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline getirdi.

Wozniak, bugün hala aktif bir hayırseverdir ve eğitime verdiği destek ile bilinir.

Wozniak, 1985 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından Ulusal Teknoloji Madalyası ile ödüllendirildi. 2000 yılında, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi.

Wozniak, iki evlilik yaptı ve üç çocuğu vardır. Bugün, Kaliforniya'da yaşamaktadır.

Wozniak, kişisel bilgisayar devriminin en önemli isimlerinden biridir. Onun çalışmaları, milyonlarca insanın hayatlarını değiştirmiştir. Wozniak, bir mucit, girişimci ve hayırsever olarak, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışmaktadır.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay