T.C kimlik kartı kaybolursa ne yapmak gerekir?

T.C kimlik kartı kaybolursa ne yapmak gerekir?

Eğer siz de benim kardeşim gibi bir dikkatsizlik sonucu yeni çıkan çipli kimlik kartınızı kaybederseniz şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Alo 199 çağrı merkezini arayarak bildirim yapabilirsiniz ya da e-devlet üzerinden kayıp bildiriminde bulunabilirsiniz.
 • Bunları yapamıyorsanız bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne bizzat müracaat etmeniz gerekiyor.
 • Kayıp kimliğin yeniden çıkartılması için randevu alınması şart. Başvuru için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi olan https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden bağlı olunan kurum için randevu alınabilir.
 • Randevuyu internetten almak istemeyenler için telefon seçeneği de bulunuyor. Telefon ile Alo 199 arayarak randevu oluşturulabilir.

Kayıp kimlik cezası ve ödeme kanalları

2022 yılında kimliğini kaybedenlerin ödemesi gereken ceza tutarı 75’dir. Bu tutarı aşağıdaki ödeme yöntemlerinden birini kullanarak yatırabilirsiniz:

 • PTT Şubelerinden,
 • Vergi Dairesi Müdürlüklerinden,
 • Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr/ internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla,
 1. Harç ve değerli kağıt bedeli ödeme seçilmeli,
 2. TC kimlik kartı bedeli ödeme seçilmeli,
 3. “TC kimlik kartınızla ilgili hangi işlemi yapmaktasınız” menüsünden “Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli” seçilmeli,
 4. Gerekli diğer bölümleri doldurduktan sonra ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli belgeler

 1. 75 olan cezanın öncelikli olarak yatırılması gerekir.
 2. Son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf
 3. Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç halinde kimliğinizi kanıtlayan pasaport, ehliyet, aile cüzdanı, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı isteyebilirler. (Bu kimlik belgelerinden herhangi bir tanesinin olmaması durumunda başvuruya giderken “anne, baba, eş, ergin kardeş veya ergin çocuklar ya da vasi” götürülmelidir.)

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay