Trendyol: müşteri memnuniyeti

Trendyol: müşteri memnuniyeti
Photo by CHUTTERSNAP / Unsplash

Trendyol bilindiği üzere Türkiye'de bulunan en büyük e-ticaret sitelerinden birisi. Peki müşterileri bu internet devinden ne kadar memnunlar?

Girişi ben yapayım daha sonra bu konuda düşüncelerini paylaşmak isteyenler yorum bölümünü kullanabilirler. İlk olarak eğer bir ürün alacaksam varsayılan e-ticaret sitesi benim için Trendyol'dur. Fakat bu her şeyinden memnun olduğum anlamına gelmiyor. Trendyol'dan aldığım duvar saati arızalı çıkmasına rağmen satıcısı değişimi yapmadı. Bana saat mekanizması göndereceğini söyledi ama göndermedi. Burada binlerce satış yapmış bir satıcıdan söz ediyoruz. Bu karşılaştığım sorun; Trendyol satıcılarını iyi denetlemiyor. Bazıları diyebilir ki geri gönderebilirsiniz. Fakat gelmesi için zaten günlerce beklediğim bir ürünü tekrar zaman harcayarak neden geri göndereyim. Üstelik kargo şirketlerinin işlerini doğru dürüst yapmaması da cabası.

Memnun olduğum nokta ise aldığım ürünlerin uygun fiyatlı olması. Geçenlerde buradaki eczaneden Pharmaton satın aldım. 30 adetlik. Çünkü daha önce Trendyol'dan satın aldığımda Aras Kargo eve getirmemişti. Daha doğrusu adres yanlışmış. Öyle bir şey olmadığı halde arama zahmetine de girmemişti bu kargo şirketinin çalışanları. Bu sebeble bu sefer eczaneden satın aldım. Fakat bu ülkede işini düzgün yapan birileri olsa şaşarım. Bana öyle bir fiyata sattı ki, aldığıma daha bir pişman oldum.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay