Tyler Durden (Kurgusal karakter)

Tyler Durden (Kurgusal karakter)
Tyler Durden (Kurgusal karakter)

Tyler Durden, Chuck Palahniuk tarafından yazılan "Fight Club" adlı romanın baş karakteridir. Aynı zamanda romanın uyarlandığı David Fincher filmi "Dövüş Kulübü"nde de önemli bir rol oynamıştır.

Tyler Durden, romanda adı belirtilmeyen bir anlatıcı ile tanışır ve onu hayatındaki monotonluktan kurtarmaya çalışır. Tyler, anlatıcının başlangıçta sahip olmadığı özgüveni ve cesareti kazanmasına yardımcı olur ve ona gerçek bir "erkek" olmanın ne anlama geldiğini öğretir. Ancak Tyler aynı zamanda anlatıcının yavaş yavaş kontrolünü kaybetmesine ve kendisine zarar vermesine neden olur.

Tyler Durden, anlatıcının yaratıcı bir hayal ürünüdür ve aslında var olmamaktadır. Roman ve film boyunca Tyler, anlatıcının ikinci kişiliği olarak tasvir edilir ve ikisi arasındaki çatışma ve etkileşimler, hikayenin temelini oluşturur.

Tyler Durden, modern pop kültüründe ve popüler filmlerde önemli bir karakter olarak kabul edilir ve "Dövüş Kulübü" filmi, yüksek beğeni toplayan ve kült statüsü kazanan bir klasik haline gelmiştir.

İşte Tyler Durden'ın "Dövüş Kulübü" romanında ve filmde söylediği bazı ünlü sözlerin Türkçe çevirileri:

  • "Dövüş Kulübü'nün ilk kuralı: Dövüş Kulübü hakkında konuşmayacaksın. Dövüş Kulübü'nün ikinci kuralı: Dövüş Kulübü hakkında KONUŞMAYACAKSIN."
  • "Bu senin hayatın ve her dakikası sona eriyor."
  • "Eskiden senin olan şeyler, şimdi senin sahibin."
Tyler Durden’in hayat felsefesi
Tyler Durden, Chuck Palahniuk’un romanı Fight Club’ın baş karakteridir ve kendine has bir hayat felsefesi vardır. Tyler Durden, modern dünyanın tüketim kültürüne karşı çıkar ve bireyselliği öne çıkarır. Tyler Durden’ın hayat felsefesi, gerçek anlamda özgürleşmek için hayatı sorgulamak ve yıkıcı dav…

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay