Unity: “Gradle Build failed” hatası (Çözüldü)

Unity: “Gradle Build failed” hatası (Çözüldü)
Photo by Kelly Sikkema / Unsplash

Dün Unity oyun motorunu yükledim. Bir kaç deneme yaptım fakat Windows işletim sistemi için uygulama oluşturabiliyorken, Android için .apk oluşturamadım. Unity build sırasında aşağıdaki hatayı veriyordu:

“Gradle Build failed”

Gradle Build failed” hatasını veriyor ve detaylar için konsola bakmamızı söylüyor. Peki bu hatanın çözümü nedir?

SDK, JDK, NDK kitlerinizin düzgün kurulu olduğundan emin olun. Düzgün ise ve halen aynı sorun devam ediyorsa projenizin konumunda ASCII karakterler bulunmadığından emin olun. (ASCII karakter: İŞĞÜÖÇ)

Ben bilgisayar kullanıcı adı olarak “Ömer” adını kullanıyorum. Araştırmalarıma göre, eğer proje dosya yolunuzda Türkçe karakter varsa .apk oluşturma sırasında hata alıyorsunuz. Bunun çözümü de dosya adınız da Türkçe karakter kullanmamak. Eğer kullanıcı adınızda bu karakterleri kullanmak gibi bir hata yaptıysanız projenizin dosya konumunu değiştirebilirsiniz. Ben bir aksaklık olmasın diye hem proje dosya konumunu hem de .apk oluşturacağım konumu değiştirdim. Yeni oluşturacağınız projeler için konumu Unity Hub üzerinden çarkın olduğu bölümden değiştirebilirsiniz.

Unity Hub proje dosya konumu

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay