Unreal Engine (Oyun motoru)

Unreal Engine (Oyun motoru)
Photo by Siednji Leon / Unsplash

Son günlerde kardeşimin oyun geliştirmek için öğrenmeye başladığı ücretsiz oyun motoru. Geliştiriciler son sürüm olan 5.1.1'in (03.2023) önceki sürümlere kıyasla daha hızlı çalıştığı konusunda hemfikir.

Unreal Engine, Epic Games tarafından geliştirilen bir oyun motorudur. İlk olarak 1998 yılında Unreal oyunu için geliştirilmiştir ve oyun motoru olarak birçok farklı türde oyun geliştiricileri tarafından kullanılmaktadır. AAA kalitesindeki oyunlar için gerekli olan tüm özellikleri sağlar ve aynı zamanda oyun dışı uygulamaların da geliştirilmesine olanak tanır.

Unreal Engine editör

Unreal Engine, kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması ve kodlama bilgisi gerektirmemesi ile öne çıkar. Bu sayede, hem profesyonel geliştiriciler hem de acemi geliştiriciler tarafından kullanılabilir.

Unreal Engine, C++ diliyle kodlanmıştır ve geliştiriciler, motorun tüm özelliklerini özelleştirmek için kodlarını düzenleyebilirler.

Oyunların yanı sıra eğitim, mimari, film ve televizyon gibi birçok farklı sektörde de kullanılmaktadır. Örneğin, bir mimar, Unreal Engine'i kullanarak 3D modeller oluşturabilir ve müşterilerine interaktif bir tur sunabilir. Film yapımcıları da Unreal Engine'i kullanarak, filmlerde kullanılan arka planları ve diğer görsel efektleri oluşturabilirler.

Unreal Engine, sürekli olarak güncellenmektedir ve kullanıcılar tarafından geri bildirimler dikkate alınarak geliştirilmektedir. Bu sayede, Unreal Engine her zaman en son teknolojileri içerir ve geliştiricilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikleri sunar.

Sonuç olarak, Unreal Engine, oyun geliştiricileri tarafından kullanılan en popüler oyun motorlarından biridir ve diğer sektörlerde de kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü ve özelleştirilebilir yapısı ile geliştiricilerin işlerini kolaylaştıran Unreal Engine, gelecekte de birçok farklı sektörde kullanılmaya devam edecektir.

Microsoft Windows, Xbox One, Windows RT için DirectX; OS X, Linux, PlayStation 4, iOS, Android için OpenGL ve internet tarayıcılar için JavaScript/WebGL kullanır.

Hatırlatma: Sürümlerin boyutu 20GB bulabilmekte.

Evde ki magnet internet çok yavaş. Bu sebeple boyutu 20GB üzerinde olan sürümleri indirmesi saatlerce sürüyor. Fiber altyapıya sahip olmak işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Çünkü eğitim videoları izlemenin yanında programı kullanırken de sürekli eklentiler indirmeniz gerekecek.

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay