Verrutol / Siğil ilacı

Verrutol / Siğil ilacı
Photo by Wolfgang Hasselmann / Unsplash

Sağ işaret parmağımda bir siğil çıktı. Siğiller bir virüsün (Human Papilloma Virüs- HPV) yol açtığı enfeksiyonlarmış. Eczacıya danıştığımda bana bu ilacı Verrutol’u önerdi. Verrutol’un fiyatı şuan tam olarak aklımda değil fakat 2022 yılında yani benim aldığım zaman 32 TL civarıydı.

(2023 yılı fiyatı 78 TL ile 87 TL arasında eczanelerde bulunabiliyor.)

Kendim deneyerek gördüm ki ilaç oldukça etkili. Dört, beş günlük süre sonunda siğilden eser kalmadı. Verrutol’un içerisinde asit olduğu için sadece siğilin üzerine sürmeniz gerekiyor. Aksi takdirde canlı deriyi de tahriş ediyor ve ilk seferde pek hissedilmese de kullandıkça görürsünüz ki müthiş bir acıya neden oluyor. Bu nedenle sadece siğil üzerine uygulanmalıdır. Zaten oldukça yoğun olan kıvamı nedeniyle akıp gitmesi mümkün değil. 404 yapıştırıcılarına benzer bir kokuya sahip. Uzun süre solunması sağlığa zararlı olduğu için koklanmamalı.

Verrutol - Siğil ilacı Verrutol – Deri çözeltisi, 15 g

Verrutol’un kullanma talimatını mutlaka okuyun. Çünkü 25 santimetrekareden büyük bir alanda kullanılması önerilmiyor ve şeker hastaları içinde zararlı olduğuna dair şeyler okudum.

Verrutol uygulama önerileri

  • Gün içerisinde 2 veya 3 sefer siğil üzerine sürülebilir.
  • İlk kullanımdan sonra bir önceki uygulamaya ait tabaka temizlenmeli. Daha sonra siğil üzerine sürülmeli.

Siğil tedavisinde %100 etkili olmasının yanında eğer tedavi sürecinde siğil kökü öldürülmeden kullanımı bırakılırsa yeniden büyüme görülebilir. Bu arada bir bilgi; siğiller temasla bulaşabilirler.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay