WCFM vs Dokan! En iyi pazaryeri eklentisi hangisi?

WCFM vs Dokan! En iyi pazaryeri eklentisi hangisi?

VsBack-i.com’dan herkese iyi günler. Bu yazının konusu başlıktan da anlayacağınız üzere iki pazaryeri eklentisinin karşılaştırılması. Evet arkadaşlar bilmeyenler için bu iki eklenti WordPress üzerinde çalışır ve onu bir pazaryeri haline getirir. Yani başka kullanıcılar siteniz üzerinden müşterilere satış yapabilir.

Öyleyse tecrübelerimizi paylaşmaya başlayalım. Öncelikle kullanım süresi bakımından WCFM konusunda daha tecrübeli olduğumu söylemekte fayda var. Ben WCFM ile Dokan’ı deneme amaçlı daha önce de yükledim fakat WCFM gözüme daha iyi gözüktüğü için onu beğenmiştim. Daha profesyonel bir şeyler yapmak istediğimden şimdilerde bir multivendor teması da satın alarak işe koyuldum. Daha önce de beğenmiş olduğum pazaryeri eklentisi WCFM kurulumu yaptım. Bu arada arkadaşlar WCFM sitede yaklaşık 3 veya 4 aydır kurulu vaziyette kaldı ve denemeler yaptım. Bugüne kadar. Bugün ise Dokan Multivendor eklentisini kurdum. Çünkü WCFM eklentisi hatalar içeriyordu ve çok zamandır güncelleştirme de yapılmıyor. (3 aydır) Dokan ise 1 hafta önce güncellenmiş. Başka bir konu ise WCFM’nin desteğinde sorunlar olması, uzun zamandır destek sorularına cevap verilmiyor. Bu durum beni endişelendirdi. Yani siz bir iş yapacaksınız, ekmeğinizi kazanmak için çalışacaksınız ama bazıları işlerini yarım yamalak yaparak sizi yarı yolda bırakacak. Bu pek akıllıca gözükmeyen işi düzeltmek gerek öyle değil mi?

Uzatmayalım. WCFM üzerinde ilk günlerde karşılaştığım sorun onun kullanıcı rolü olan “Store Vendor” admin yetkilerine sahipti. Elbette bu büyük bir sorun. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için WCFM’nin oluşturduğu bu kullanıcı rolü için “wp-admin” paneline erişim engeli koymak gerekiyordu. Bu özellik kendi içerisinde olduğu için kolaylıkla üstesinden geldim. WCFM özellikleri bakımından şuan kullandığım Dokan’dan kat ve kat daha iyi. Dokan, WCFM üzerinde ücretsiz olarak sunulan birçok özellik için premium sürüm almanızı şart koşuyor. Özellikle WCFM üzerinde yer alan satıcı soruları ve blog özellikleri benim oldukça hoşuma gitmişti. Satıcılar blog yazma şansına da sahipti ve bunları satıcının store sayfasında gösterebiliyordunuz. Özellikle satıcının sayfasına koyulan en çok satanlar widgeti benim dikkatimi çekti. Sanırım Dokan’da böyle bir şey yok. WCFM’den vazgeçmeme sebep olan şeylerden biri de kullandığım BuddyPress ile çakışması oldu. Fakat bunlara rağmen SEO bakımından WCFM’den daha iyi değil Dokan. Satıcının store sayfasının başlığı SEO uyumsuz. Bunu sadece premium sürüm satın alarak düzeltebiliyorsunuz. Bu açıdan Dokan biraz sıkıntılı.

Bir süre daha Dokan ile devam edelim. Tasarım olarak WCFM’den daha hoş dözükmesine rağmen özellikler bakımından ondan geri kalan bu multivendor eklentisi umarım bizi yarı yolda bırakmaz ve işimizi sürdürürüz. Unutmadan WCFM’nin sipariş durumlarına eklediği ve kullandığınızda hata veren veren sipariş durumunu nasıl kaldıracağımı henüz çözebilmiş değilim.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay