WordPress.com sitesinden takipçileri taşımak

Kısaca WordPress.com bloğundan kendi barındırma alanına geçen blog sahiplerinin takipçilerini nasıl taşıyacağını anlattım.

WordPress.com sitesinden takipçileri taşımak
Photo by Ben Kolde / Unsplash

Birçok blog yazarı ilk blog deneyimini WordPress.com üzerinde kazanır. Tabii ki ilk takipçilerini de. Peki bloğunu WordPress.com üzerinden kendi hosting firmasına taşımaya karar verdi diyelim, o zaman takipçilerini de kaybeder haliyle. Artık öyle değil.

Sitenizi WordPress.com üzerinden taşımak için birçok sebebiniz olabilir. Bunlardan benim en çok karşılaştığım yüksek fiyat politikasıdır. Son yıllarda Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybedişi Türk blog camiasını derinden etkiliyor. Reklam geliri olmayan premium hesaplar bir bir kapanıyor ya da insanlar bir süre sonra yazacak bir şey bulamıyorlar. Bu yüzden de gereksiz masrafta bulunmak istemiyorlar.

Nedeni ne olursa olsun artık sitenizi WordPress.com üzerinden taşımaya karar verdiniz. Sıra geldi yıllar boyu emek sarf ederek kazandığınız takipçilerinizi aktarmaya. Peki nasıl?

Öncelikle belirtmek istediğim şey kendi barındırma alanına sahip blog yazarları Jetpack eklentisini kullanıyor olmalıdırlar. Yani blog aboneliği Jetpack eklentisi üzerinden WordPress.com hesabına bağlı olmalı. Bu işlemi yapabilmek için yine hesap sahibi olmalısınız.

Başka bir siteden takipçileri taşıyın

Sıra geldi abonelerimizi nasıl taşıyacağımıza bunun için:

  1. WordPress.com sitesine giriş yapın.
  2. Aboneleri hangi siteye taşıyacaksanız o siteyi seçin.
  3. Sol kısımdan Yönetin > Ayarlar‘a gelin
  4. Ayarlar sayfasında üstteki menüden Tartışma‘yı seçin.
  5. En aşağıda abonelikler var. Buradan “Başka bir siteden takipçileri taşıyın” yazısına tıklayın.
  6. Hangi WordPress.com sitesinden takipçileri taşıyacaksanız seçin.
  7. Migrate” tuşuna tıklayın.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay