YouTube benzeri video paylaşım sitesi nasıl yapılır? (PlayTube)

YouTube benzeri video paylaşım sitesi nasıl yapılır? (PlayTube)

YouTube, 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Söylentiye göre site ilk açıldığında, insanların video yüklemeleri için sokaklarda tanıtım yapıp, para teklif ediyorlardı. Fakat hiçbir kimse bu teklife yanaşmıyor, para karşılığı da olsa kendi videolarını herkese açık bir şekilde yayınlamayı saçma buluyorlardı. Bugün ki gündemimiz “YouTube benzeri video paylaşım sitesi nasıl açılır veya yapılır?

İşler değişeli uzun zaman oldu ve YouTube, Google tarafından satın alınacak kadar dikkat çekti. Google satın almasından günümüze kadar da büyümesini sürdürdü. Dünya çapında tanınan kendi ünlülerini üretti. Tüm içerik üreticilerine milyonlarca dolar para kazandırdı. Bu sırada kendisi de kazanmayı ihmal etmedi tabii ki.

Sizde YouTube benzeri video paylaşım platformuna sahip olmak isteyebilirsiniz. YouTube üzerinden bir içerik üreticisi olarak kazanmak veya YouTube’un sahibi olarak kazanmak hangisi daha cazip. Elbette biraz yatırımla sitenin işletmesini üstlenmek ve başkalarının ürettiği videolar üzerinden para kazanmak. YouTube klonu scriptimizin adı PlayTube.

 1. PlayTube demo: PlayTube – The Ultimate PHP Video CMS & Video Sharing Platform
 2. PlayTube satın al: PlayTube – The Ultimate PHP Video CMS & Video Sharing Platform
 3. Satış fiyatı: 99$  (Yazının hazırlandığı tarihte)

VidPlay tavsiye edilen PlayTube teması:

 1. VidPlay demo: VidPlay – The Ultimate PlayTube Theme
 2. VidPlay satın al: VidPlay – The Ultimate PlayTube Theme
 3. Satış fiyatı: 18$ (Yazının hazırlandığı tarihte)
PlayTube – VidPlay Profil sayfasından bir görüntü (YouTube clone)

Hatırlatmakta fayda var, video paylaşım sitesinin sunucu (hosting) maliyeti diğer sitelere göre daha fazladır.

PlayTube özelliklerine genel bir bakış

 • Kullanıcılar video yükleyebilir veya YouTube gibi diğer servislerden import edebilir.
 • Kullanıcılar kendi kanallarını oluşturabilir.
 • Beğendim ve Beğenmedim tuşları
 • Reklam sistemi
 • Yorum sistemi
 • Detaylı istatistik
 • YouTube diğer birçok özelliğini barındırır.

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay