Yükselen yumruk (Politik sembol)

Yükselen yumruk (Politik sembol)
Yükselen yumruk

Soru: Havaya kaldırılmış ve sıkılmış sağ yumruk hangi ideolojinin sembolüdür?

Yükselen yumruk veya sıkılmış yumruk, dayanışma ve desteğin bir simgesi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda birlik, güç, meydan okuma veya direnmeyi ifade etmek için bir selam olarak da kullanılır.

Tarihi

Yükselen bir sağ yumruk, 1917'de Dünya Endüstriyel İşçileri (IWW) tarafından logo olarak kullanıldı. Bununla birlikte, 1936-1939 İspanyol İç Savaşı sırasında, Cumhuriyetçi gruplar tarafından selamlama olarak kullanıldığı ve "Popüler Cephe selamı" veya "anti-faşist selamı" olarak bilinerek popülerlik kazandı. Sağ yumruk selamı daha sonra Avrupa çapında solcular ve anti-faşistler arasında yayıldı.

İspanya İç Savaşı (1930'lar) sırasında tahliye için hazırlanan çocuklardan bazıları Cumhuriyet selamı veriyor. Cumhuriyetçiler yükselmiş bir sağ yumruk gösterdi, Milliyetçiler Roma selamı verdi.

Grafik sembolü 1948'de Meksika'da devrimci sosyal davaları ilerletmek için sanatı kullanan bir matbaa olan Taller de Gráfica Popular tarafından popüler hale getirildi. Sanatçı ve aktivist Frank Cieciorka'nın Öğrenci Şiddetsiz Koordinasyon Komitesi için basitleştirilmiş bir versiyon ürettikten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanımı 1960'larda yayıldı. Bu versiyon daha sonra Öğrenciler tarafından Demokratik Toplum ve Siyahi Güç hareketi için kullanıldı.

Yükseltilmiş sağ yumruk, La Lutte'nin devam ettiği Mayıs 1968 isyanı sırasında üretilen propaganda posterlerinde sık sık kullanıldı ve sıkılı bir yumrukla tepesinde bir fabrika bacası tasvir edildi.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay