Zaman makinesi icat edilebilir mi?

Zaman makinesi icat edilebilir mi?
Photo by noor Younis / Unsplash

Bilindiği üzere zaman makinesi zamanda yolculuk yapmayı sağlayan, henüz icat edilmemiş tamamen hayal ürünü olan bir fenomendir.

Peki gelelim o ünlü soruya “zaman makinesi icat edilebilir mi?“. Yani zamanda yolculuk yapmak mümkün mü? Benim bu soruya yanıtım: Hayır, zamanda yolculuk mümkün değil.

Zamanda yolculuğun mümkün olmaması için oldukça mantıklı bir nedenim de var. Çünkü ne biz, ne de bizden öncekiler bir zaman yolcusu ile karşılaşmadılar. Eğer zaman makinesi gelecekte, belirsiz bir zamanda icat edilecek olsaydı amacına uygun olarak geçmişe seyahat etmek için de kullanılması gerekirdi. Bizim hiç zaman yolcusu görmediğimize göre o zaman bir zaman makinesinden de söz etmek mümkün değil.

Son olarak kendi dini inancım için konuşacak olursam (islam) ve diğer semavi dinler açısından da zaman yolcuğu pek mümkün gözükmüyor. Zaman yolculuğu insanın ve dünyanın yaratılış gayelerine ters gelen bir iş. Bir kıyametten ve öncesinde olacak olaylardan söz ediliyor. Dünyanın sonuna doğru olacak tek şey insanların hayvanlar gibi sadece kendi heveslerine göre yaşamaları olacak.

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay