Kategoriler
Sinema Yaşam
🔥 1 view

Zeitgeist: The Movie

Zeitgeist, the Movie 2007 yılı yapımı, din, para ve banka ile 9/11 olayını anlatan bir belgeseldir.
Belgeselin devamı olan Zeitgeist: Addendum ise yeni teknoloji temelli sosyal sistemi ve Jacque Fresco’ nun fikirlerini ve Venüs Projesini anlatır.

Yayımı

Zeitgeist : The Movie ilk defa 18 Haziran 2007 tarihinde zeitgeistmovie.com üzerinden yayınlandı. Ancak beta versiyonu 6 Haziran’ dan beri Google Video aracılığı ile seyredilebiliyordu. Bu süreç içinde Google video’ nun en çok izlenen filmi oldu. Video 24 ayrı dile çevrilerek yayınlandı.

Zeitgeist, (Zamanın Ruhu)

Son derece tartışmalı bir belgesel olup 3 kısma ayrılmıştır,
1. bölüm, din kurumunun güvenini sorgulamak için bilgi üretmek; Yahudi ve Hıristiyan dini figürlerinin Sümerler ve Eski Mısırda bazı dinî figürlerle olan benzerlikleri üzerinden bu dinlerin fiktif ve kurgusal özelliklerine dikkat çekmektedir.
2. bölüm, 11 Eylül olayları hakkında bizlere anlatılan problemleri ve yazarların 11 Eylül olaylarından kimlerin sorumlu olduğunu gösteren iddialarını içermektedir.
3. bölüm, bankaların tek bir “Dünya bankası” oluşturma teorilerini kapsamaktadır.
2. belgesel Özeti (Zeitgeist Addendum);
2. belgesel 4 bölüme ayrılmıştır. 1. Bölüm şu anda geçerliliğini koruyan parasal sistem ve çöküşünü iddialarını anlatmaktadır. 2. bölüm 1. bölümün devamı olarak John Perkins isimli eski ajan kendini ekonomik tetikçi olarak tanımlayan kişiyle röportaj olarak geçiyor. 3. bölüm Jacque Fresco tarafından üretilmiş Venüs Projesi hakkında bilgiler veriyor. 4. ve son bölüm doğa kanunları ile iç içe yaşamanın insanlar için ne anlama geldiğini araştırıyor.
Ömer Moğultay

Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.