10 tane tavşan aldım (Yeni Zelanda Beyazı)

10 tane tavşan aldım (Yeni Zelanda Beyazı)
Photo by Sandy Millar / Unsplash

Merhaba, aileye yeni üyeler katıldı. Onlara uzun kulaklar diyorum. Hayvanlar aleminde ki isimleri ise Tavşan.

Tavşanları almadan önce internette epey bir araştırma yaptım. Cinsleri Yeni Zelanda Tavşanı. Bu cins etlik tavşan olarak geçiyor. Şimdi bazı kimselerin eleştiri oklarına maruz kalabiliriz. Ben bu tavşanları kendi et ihtiyacımı karşılamak için aldım. Çok sevimli hayvanlar olmalarının yanında çabuk üremeleri onları cazip hale getiriyor. Hem tavşanlar kokmuyormuş. Bence evde beslemek için ideal hayvanlar.


Bir kişi kızları için bir çift tavşan aldığından söz etmiş kısa sürede 25 tane olmuşlar. Resimleri de var, çok hoşlar.


Yeni Zelanda Tavşanı fiyatı?

Benim tavşanlarım Adana’da yer alan bir çiftlikten geldi. Tavşan çiftliğinde binden fazla damızlık tavşanları varmış, okuduğum kadarıyla. Fiyat olarak ise 1000 TL ödeme yaptım. Bu fiyat tek bir damızlık tavşanın fiyatı. Toplamda ise 2 erkek, 8 dişi tavşan var. Bu da toplam fiyatı 10.000 TL yapıyor. Geçen sene yani 2021 yılında Yeni Zelanda Tavşanı fiyatı 350 TL imiş. Youtube üzerinde izlediğim bir video böyle diyor. Bir yılda olan fiyat artışı inanılmaz boyutta.

Bu görsel benim tavşanlarıma ait değil. İnternetten buldum.

Çiftliğe de davet ettiler fakat benim kendi aracım olmadığı için gidemedim. Bu yüzden tavşanlarımı kendileri teslim etti.

Tavşanlarım ne yiyor?

Tavşanlarımı beslemek için “buzağı büyütme yemi” kullanıyorum. Ara sıra bahçede olan yeşil otlardan da veriyorum. Buzağı büyütme yemi şuan için 300 TL. Bu fiyat 50 kg’lık çuval için geçerli.

Tavşanlara marul ve lahana vermemek gerekiyormuş. Hayvanlar severek yiyorlar ama sonra sağlık sorunları ortaya çıkıyormuş. İshal oluyorlarmış. Bazı yiyecekleri (lahana, karnabahar, kolza) aşırı yemek onlara da Guatr hastalığına yol açıyormuş. Bunlardan uzak durmaları gerekiyormuş.

Bir de tavşanlar çok su tüketen canlılar. Sürekli önlerinde sularının hazır olarak bulunması gerekiyor. Yemleri içinde aynı şey geçerli. Eğer sürekli olarak önlerinde yem olmazsa bu kıtlık olduğu kanısı ile kendi yavrularını öldürmelerine kadar gidiyormuş.

Tavşan temizliği

Araştırmalarıma göre “Tavşanlar yıkanır mı?” sorusunun cevabı: yıkanmazlar. Bu ölümlere neden olabiliyormuş. Tavşanların kendileri kokmayan hayvanlarmış fakat idrarları kokuyormuş. Bu yüzden idrarı çabuk uzaklaştıran bir yöntem bulursanız herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Ben toprak üzerine (toprağı kazmalarını önlemek için) tel serdim. (Telin metresi 15 TL) Böylece idrar yaptıkları zaman toprak tarafından hızlıca emiliyor.


Şuan için tavşanları salma şekilde besliyorum. Çünkü kafes fiyatları çok pahalı. Fakat en kısa zamanda kafes sistemine geçiş yapmayı düşünüyorum. O zaman takip etmek daha kolay oluyormuş. Hangisi doğum yaptı, hangisi hamile ya da çiftleştirmeye daha ne kadar var gibi.

Kaç tane tavşan besleyebilirsiniz?

İzin almadan besleyebileceğiniz tavşan sayısı 150 ile sınırlıymış. Daha üzeri olduğunda ve şikayet edildiğinizde kaçak işletme muamelesi görüyormuşsunuz. Ceza kesiliyormuş.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay