Böbrek nakli için nasıl bir uğraş verdik?

Böbrek nakli için nasıl bir uğraş verdik?
Photo by JESHOOTS.COM / Unsplash

Biz, Tarsus'ta bulunduğumuz için Böbrek nakil işlemleri için Mersin Üniversite Hastanesine başvurduk. Öncelikle söylemek isterim ki uğraşımız henüz son bulmadı...

Mersin Üniversite hastanesi Tarsus'a en yakın yerlerden birisiymiş böbrek nakli için, diğer yer ise Adana'da. Böbreklerinden rahatsız olan ve haftada üç gün diyalize girmek durumunda bulunan kişi benim ablam. Kendisi aynı zamanda görme engelli.

İlk kez gidilmeden önce hastanenin Nefroloji bölümünden randevu almanız gerekiyor. Randevuyu MHRS üzerinden alamıyorsunuz hastaneyi aramanız gerekiyor. Biz aradığımız zaman yaklaşık 1,5 hafta sonrasına randevu verdiler ve saat 8 ila 10 arasında burada olmanız gerekiyor dediler. Bizim kendi aracımız olmadığı için ve de yakın akrabalar sağolsun hiçbiri yardımcı olma gereği duymadığı için sabah erkenden taksi ile tren garına oradan da 7 treni ile Mersin'e gittik. Bu Mersin Üniversite hastanesine ilk gidişimiz olduğu için biraz zorlandık ama tren garına yakınmış bineceğimiz otobüs. Gardan tek araçla hastaneye ulaşım sağlanabiliyor. Saat 8:30 civarı hastanedeydik. Öncelikle sekreterden giriş yaptırmanız gerekiyor ve sıra numarası almalısınız. Bu adımları başarı ile geçtik. Asıl zorlu sürecin yeni başladığını daha sonra anlayacaktık. Sıra bekleme sırasındaydı. Zira hastalarla tek doktor ilgileniyordu. Bize sıra gelene kadar öğle arasına girilmişti. Doktor kendisi ara vermedi ve kalan hastalarla birlikte bizimle de ilgilendi. Yapılması gereken işlemler yarım saati bulmadı. Tahlilleri verdik. Daha sonra sonuçlar için gelecek hafta yeniden gideceğiz. Tahlil sonuçları olumlu çıkarsa böbrek nakli için daha ayrıntılı başka tahlillerin yapılması gerekiyor.

Git ve gel bize yaklaşık 650 TL civarında bir masrafa neden oldu. Gün boyu yapabildiğimiz tek iş buydu. Tahlillerden bahsetmek gerekirse; kan örneği ve idrar tahlili.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay