Cloudflare siteyi hızlandırır mı? Yoksa yavaşlatır mı?

Cloudflare’nin sayfaların yüklenme hızına etkisi nasıldır? Yeni kurduğum blog sitemde başıma gelen ilginç olay. Şaşırtıcı hız testi sonucu.

Cloudflare pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bazıları güvenlik amaçlı bazıları benim gibi SSL özelliğini kullanmak buna ayriyeten para ödememek için kimileri ise sadece cdn için kullanıyor. Peki ama cloudflare gerçekten siteleri hızlandırır mı? Sayfaların yüklenme süresini kısaltır mı?

Bugün başıma ilginç bir olay geldi. Bu yeni bloğu açtığımda ona kendi domainimde bir subdomain atamak istedim ve bunun ayarlarını cloudflare üzerinde gerçekleştirdim. Fakat daha sonra bir şey dikkatimi çekmişti. O da cloudflare ayarlamalarını yapmadan önce gerçekleştirdiğim hız testi, sonrasında aynı sonucu vermedi. Daha önce yaptığım pagespeed testinde 98 puan alan ghost altyapısı ile kurduğum blog sonraki teste ancak 63’e ulaştı. Durum bu dostlar sorun nerede tam anlayamadım ama galiba cloudflare yavaş siteleri hızlandırırken hızlı siteleri ise yavaşlatıyor. Yani siteniz hız konusunda orta seviyenin altında ise hızlandırır, orta seviyenin üzerinde ise yavaşlatır. İyi günler!

Subscribe to VsBack-i

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe