Engelli kişinin hastaneye yatması evde bakım maaşının kesilmesi için yeterli sebep olur mu?

Engelli kişinin hastaneye yatması evde bakım maaşının kesilmesi için yeterli sebep olur mu?
Photo by Owen Beard / Unsplash

Merhaba arkadaşlar, benim kız kardeşim engelli dolayısıyla bir süredir evde bakım maaşı da alınarak bakımı evde yapılıyordu. Fakat yaklaşık üç haftadır böbreklerinde oluşan bir rahatsızlık nedeniyle hastanede tedavi görüyor.

Soru: Engelli bakım aylığı alınan engelli kişi hastaneye yatırılsa bu süreçte bakım parası kesilir mi?

Cevap: Hayır, bu süreçte bakım aylığı kesilmiyor.

Bu ay aylıkların geç yatması sebebiyle sosyal hizmetleri aradığımda sorunun hastaneye yatış değil de ülke genelinde yapılan yenilikler sebebiyle olduğunu söylediler. Ve aylık da kısa süre sonra yattı. Bu önemli bir şey çünkü refakatçi olarak yanında bir kişinin kalması gerekiyor. Üstelik buradaki yoğun bakım dolu olduğu için daha uzak bir hastaneye sevk edildi. Gidiş dönüş de masrafları katlıyor. Yani hastaneye yatış süresi boyunca da devletimizin yanımızda olması takdire şayan bir durum.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay