İngilizce anime seslendirmelerinde Kenshin Himura olarak bilinen Himura Kenshin, Nobuhiro Watsuki tarafından yaratılan manga Rurouni Kenshin‘in kurgusal bir karakteri ve kahramanıdır. Kenshin’in hikayesi, Meiji döneminde Japonya’nın kurgusal bir versiyonunda geçiyor.

Himura Kenshin, yanağında çapraz bir yara izi vardır ve her ne kadar öldürmekten nefret etmekte ise de bu işte oldukça ustadır. Eski kimliğinden (Hitokiri Battousai) vazgeçmiş ve hayatını insanlara yardım etmeye adamış bir gezgin olarak sürdürmektedir. Kullandığı kılıç döneminin en iyi kılıç ustası tarafından yapılmış olan ters yüzü keskin bir kılıçtır.

Geçmişi

Himura Kenshin, doğum adıyla Shinta (心太) şuan filmini izliyorum ve hakkında biraz araştırma yaptım. Filmin 3. serisinde gördüğümüz üzere çocukluk adının Shinta (心太) olduğu anlaşılıyor ve ustasıyla küçük bir çocuk olduğu sıralarda karşılaşıyorlar. Bir grup ölü insanın bedenlerini gömmeye çalışmaktadır. Ustası onun bu gayretinden etkilenir ve ona kendi dövüş stilini öğretmeye karar verir. Ona adını sorar ve Shinta (心太) yanıtını alınca bir kılıç ustası için bu ismin oldukça basit olduğunu söyleyerek ona Himura Kenshin adını verir. Kenshin daha sonraları bir suikastçiye dönüşecek ve insanlar arasında adı Hitokiri Battousai olarak yayılacaktır.

Film

Fimlerinde Himura Kenshin‘i Takeru Satoh adındaki Japon aktör canlandırıyor. İlk fimde bir uyuşturucu taciri ile olan mücadelesi, serinin ikinci filminde ise eskiden kendisi gibi hükümet için çalışan bir suikastçi olduğu halde yöntemleri fazla vahşice bulunduğu için saf dışı bırakılan Shishio Makoto ile mücadelesi anlatılır.

Shishio Makoto‘nun gerçekten üzücü bir hikâyesi vardır.

Sonuç

Eğer Rurouni Kenshin‘i izler ve beğenirseniz, sizlere Akira ve Ninja Scroll (Rüzgar Ninjanın Günlükleri: Jubei) izlemenizi de öneririm.