Hosting firması kurmak

Hosting firması kurmak
Photo by Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

Bu yazıda hosting firması kurmanın iyi bir fikir olup olmadığını konuşacağız. Kendi şahsi düşüncelerimi içerir.

Bundan on sene önce (2010 civarı) eğer bu işe girecek olsaydınız hosting firması kurmak evet kârlı olması nedeniyle mantıklı bir işti. Fakat günümüzde gerçekler bambaşka. Kurumsal firmalar artık kendi altyapılarını kullanıyor ya da başka daha büyük firmaları tercih ediyorlar. Son kullanıcı ise her zaman olduğu gibi ucuzu tercih ettiği için pek kârlı değil. Üstelik son kullanıcı pazar payı çoktan sektöre ilk giren firmalar tarafından ele geçirilmiş.

İşin başka bir boyutu ise sosyal ağlar. Artık insanlar iletişim biçimlerini değiştirdiler. Blog açmak ikinci, üçüncü sırada akıllara geliyor. Günümüzde Tiktok, İnstagram gibi mecralar var. Bugün Facebook bile kullanıcı kaybediyor. Düşünün, Google bile sosyal ağa alanında Facebook'a rakip olamamıştı. Diyeceğim o ki insanlar başka insanların olduğu platformlarda vakit geçirmekten hoşlanıyorlar. Bugün blog yazılarını ziyaret ettiğim zaman 2015 senesinden sonra neredeyse yorum yok. Ama bir Tiktok videsonun altında binlerce yorum bulabilirsiniz. Bu durumda içerik üreticileri hangi platformu tercih edeceklerdir. Üstelik işin ucunda popülerlik, fenomen olma gibi unsurlar da var.

Blog açacak olan çok az kitle ise WordPress.com gibi tanınmış ve fiyat bakımından uygun hostingleri tercih ediyor. Ben bile WordPress.com üzerinden kaç defa yükseltme yapmışımdır. Bugün bu bloğu barındırdığım alanı ücretsiz olarak kullanıyorum. Yükseltmek istiyorum ama planlar benim reklam gelirime oranla çok yüksek. Bu yüzden plan yükseltmeyi hep erteliyorum. Reklam gelirleri makul bir seviyeye geldiği zaman bunu tekrar düşüneceğim. Tabii öyle bir şey olursa.

İnsanlar sadece bilmek istediklerini öğrenmek için bizim gibi siteleri ziyaret ediyorlar ve sonra sanki uygunsuz bir durumla karşılaşmış gibi kendilerinden tiksinerek buradan ayrılıyorlar. Neden öyle olmasın ki, başkaları eğlence platformlarında gününü gün ederken o buraya gelmiştir. İşte bu yüzden de işini gördüğü anda bu ortamdan hızla uzaklaşır.

E-ticaret popüler olunca şansını denemek isteyenler sayesinde hosting piyasası biraz olsun canlandı. Pazaryerleri insanların topladıkları ve kullanıcı alışkanlığı oluşması bakımından daha cazip bir hal aldıkça hosting piyasasının küçük oyuncuları bir kez daha kan kaybedecektir.

Ben günümüzde hosting firması kurmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Çok yenilikçi bir fikriniz vardır o zaman olabilir. Bu konuda net fikrim budur. Başka bir blog yazısında görüşmek dileğiyle...

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay