Jordan Belfort (biyografi)

Jordan Belfort, Amerikalı broker. Amerikan Üniversitesi biyoloji bölümünü bitirdi. Kariyerine bir komisyoncu olarak başlayan Belfort kısa sürede yükseldi.

Jordan Belfort, 9 Temmuz 1962'de New York'ta doğdu. Babası profesyonel bir hesap makinesi satıcısı ve annesi ev hanımıydı. Genç yaşta satış konusunda yetenekli olduğunu fark eden Belfort, 22 yaşında bir hisse senedi komisyoncusu olarak çalışmaya başladı. Kısa sürede başarılı oldu ve kendi şirketi Stratton Oakmont'u kurdu.

Ancak Belfort, yasa dışı yöntemlerle servetini artırdı. Yatırımcılarına düşük değerde hisse senetleri sattı, sahte yatırım fonları oluşturdu ve yasa dışı faaliyetler yürüttü. 1999 yılında Belfort, dolandırıcılık, kara para aklama ve diğer suçlamalarla tutuklandı ve 22 ay hapis yattı.

Belfort, hapisten çıktıktan sonra hayatını değiştirdi ve konuşmacı, yazar ve danışman olarak çalışmaya başladı. İş hayatıyla ilgili yaşadığı deneyimleri "Kurtlarla Dans" adlı otobiyografik romanında anlattı. Kitap çok satanlar listelerine girdi ve Martin Scorsese tarafından aynı isimle filme uyarlandı.

Jordan Belfort'un şöhretinin ötesinde, hayatı bir uyarı niteliği taşıyor. Kendisini hırsının, aç gözlülüğün, ahlaksızlığın ve yasa dışı davranışların getirdiği sonuçlara ilişkin dersler içeriyor. Aşağıda, Jordan Belfort'un birkaç ünlü sözü paylaşılmıştır:

  • "Başarılı olmanın sırrı, başkalarının yapmadığı şeyleri yapmaktır."
  • "Başkalarının başarısından endişe duymayın. Sadece kendinizi ve kendi işinizi kontrol edin."
  • "Para yapmanın en hızlı yolu, öğrenmenin en hızlı yoludur."
  • "Kendinize şunu sorun: Bu hayatta gerçekten ne istiyorsunuz? Ne kadar istiyorsunuz? Buna ne kadar zaman, çaba ve enerji harcamaya hazırsınız?"

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay