Bugünkü konumuz “Wordle clone”. Ben bir tane hazırladım burada: https://kelime.vsback-i.com/

Wordle kelime bulma oyunu son günlerde oldukça popüler. Twitter üzerinde denk geldiğim bir yazılımcı internette bulduğu açık kaynak kodları Türkçe’ye uyarlayarak 20 günde 7 bin Türk lirası para kazandığını söylüyor. Peki fazla bir kod bilgisi gerekmeden kendi Wordle oyunumuzu tasarlayabilir miyiz? Bu sorunun cevabı evet.

Wordle benzeri oyunumuzu yapmak için iki siteye ihtiyacımız olacak. Bunlardan biri doğal olarak kaynak kodları kopyalayacağımız site olan Github.com, diğeri ise oyunumuzu barındıracağımız alan olan Vercel.com . Eğer istersek bir domain satın alarak oyunumuzu özel bir hale getirebiliriz.

Aşağıdaki bağlantıyı kontrol edin. Kaynak kodlarımıza ev sahipliği yaptığı yer. Facebook’un geliştirdiği React arayüz geliştirme dili ile kodlanmış. Yanılıyor da olabilirim. Her neyse…

https://github.com/cwackerfuss/react-wordle

Eğer bağlantıyı ziyaret ettiyseniz bu kodlar kullanılarak yapılmış farklı oyunlar olduğunu göreceksiniz. Yazılım öğrenmek isteyenler için iyi bir başlangıç olabilir.

https://vercel.com/ sitesine gidelim ve oyunumuzu klonlayalım. Bunun için üst tarafta paylaştığım ilk bağlantıya ihtiyacınız olacak. Eğer Github konusunda tecrübeli iseniz bundan sonrasını okumanıza gerek yok.

Yeniden düşündüm, eğer yapamazsanız bana yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Çünkü zaten oldukça kolay. İngilizce de olsa da Github üzerinde nasıl yapılacağı ve değiştirilmesi gereken yerler yeterince açıklanmış. Yeni Wordle oyununuzda başarılar.